Tajlandia. Jak czują się chłopcy uratowani z jaskini? Niektórzy na razie nie mogą normalnie jeść

Tajlandia świętuje uratowanie chłopców, którzy ponad 2 tygodnie spędzili w zalewanej wodą jaskini Tham Luang. Dzieci straciły na wadze, ale ogólnie są w dobrym stanie - mówią lekarze. Jednak na razie wymarzone mięso nie wszyscy dostaną.

Tajlandia żyje historią 12 chłopców i ich trenera. Pojawiają się pierwsze szczegóły w sprawie stanu zdrowia dzieci. Dr Thongchai Lertwilairatanapong z ministerstwa zdrowia przekazał, że chłopcy i trener "dobrze dawali sobie radę w jaskini", w której byli uwięzieni ponad dwa tygodnie. Wedle jego słów trener dbał o dzieci, które dzięki temu są "w dobrej kondycji", chociaż każdy stracił około 2 kg wagi.

Tak Tajlandia dba o chłopców uratowanych z jaskini

Informacje o chłopcach i akcji ratunkowej są podawane oszczędnie. Wiadomo, że przez 9 pierwszych dni spędzonych w korytarzach podtapianej Tham Luang nic nie jedli, zaś do picia mieli tylko wodę dostępną w jaskini. Później - według informacji CNN - udało się dostarczyć im posiłek złożony z ryżu i grillowanej wieprzowiny. 

Według doniesień mediów uratowani chłopcy prosili m.in. o chleb z masłem czekoladowym, a także pad kra pao - smażone danie z mięsem i warzywami. Z informacji, jakie przekazał dr Thongchai Lertwilairatanapong wynika, że czterech chłopców (wyciągniętych z jaskini w niedzielę, w pierwszej fazie akcji ratunkowej w Tajlandii) może już jeść normalnie. Czterech wydobytych w poniedziałek może jeść na razie tylko lekkostrawne potrawy. Do normalnego jedzenia będą przyzwyczajani powoli.

Na infekcje płuc cierpią obecnie trzej chłopcy oraz ich trener. Ta grupa przejdzie 7-dniowe leczenie.

Wszyscy z kolei muszą przejść kwarantannę. Rodzice mogą zobaczyć chłopców na razie tylko przez szyby izolatki. Jeśli u dzieci nie wystąpią żadne niepokojące objawy, rodzice będą dopuszczeni bliżej, ale tylko w wysterylizowanych ubraniach. Dzieci mają obniżoną odporność.

Akcja ratunkowa w Tajlandii

12 chłopców i ich trener utknęli w jaskini 23 czerwca. Na początku lipca zostali odnalezieni przez ekipy ratunkowe. Akcja ich wydobywania na powierzchnię ruszyła 7 lipca. 10 lipca wyciągnięto ostatnich chłopców oraz ich trenera. Jaskinię Tham Luang w Tajlandii opuścili też bezpiecznie członkowie ekipy ratunkowej. 

Finał akcji ratunkowej w Tajlandii. Wszyscy chłopcy oraz ich trener zostali przetransportowani do szpitala

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Tajlandia. Jak czują się chłopcy uratowani z jaskini? Niektórzy na razie nie mogą normalnie jeść
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl