Turystka z Libanu skazana na 8 lat więzienia w Egipcie. Na Facebooku narzekała m.in. na mężczyzn

Pochodząca z Libanu Mona el-Mazboh wybrała się na wakacje do Egiptu. Nie była zadowolona z podróży, więc poskarżyła się na Facebooku na warunki panujące w kraju. Sąd w Kairze skazał ją na 8 lat więzienia.

Mona el-Mazboh została aresztowana w maju na lotnisku w stolicy Egiptu, gdy wracała z wakacji do rodzinnego Libanu. Jak informuje AP, w sobotę 24-latka została skazana przez sąd w Kairze na osiem lat więzienia. Początkowo sąd rozważał karę więzienia o trzy lata dłuższą. Mona el-Mazboh musi też zapłacić grzywnę w wysokości 10 700 funtów egipskich, czyli ok. 600 dolarów.

Egipt. Turystka skazana na 8 lat więzienia

Pod koniec wyjazdu kobieta opublikowała na Facebooku 10-minutowy film, w którym poskarżyła się na warunki podczas wakacji. 24-latka opowiedziała m.in., że była molestowana seksualnie przez taksówkarzy i młodych mężczyzn na ulicy. Wyraziła też niezadowolenie z powodu obsługi w restauracjach podczas Ramadanu, a także wspomniała, że podczas poprzedniej wizyty w Egipcie została okradziona. Mona el-Mazboh nazwała mieszkańców Egiptu "najbardziej brudnymi ludźmi", a Egipt - "krajem alfonsów i żebraków".

El-Mazboh opublikowała później na Facebooku film z przeprosinami. Powiedziała, że "nie chciała obrazić wszystkich Egipcjan".

Sąd: turystka siała zgorszenie

Sąd w Kairze uznał, że kobieta jest winna nie tylko rozprzestrzeniania fałszywych pogłosek, które szkodzą egipskiemu społeczeństwu, ale też atakowania religii oraz siania publicznego zgorszenia.

Obrońca 24-latki Emad Kamal odwołał się od wyroku. - Oczywiście, jeśli taka będzie wola Boga, wyrok się zmieni. Z całym szacunkiem do sądu, to bardzo surowa kara. Mieści się w granicach prawa, ale sąd orzekł maksymalny wymiar kary - powiedział Kamal, cytowany przez Reutersa.

Adwokat Mony el-Mazboh przekonywał sąd, że zachowanie jego klientki wynika z operacji mózgu, którą 24-latka przeszła w 2006 roku. Usunięto jej wtedy skrzep z mózgu. Kamal przekonywał, że od tamtej pory jego klientka nie jest w stanie kontrolować gniewu. Przedstawił w sądzie dokumentację medyczną 24-latki.

Sąd apelacyjny w Egipcie rozpatrzy jej sprawę 29 lipca.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Turystka z Libanu skazana na 8 lat więzienia w Egipcie. Na Facebooku narzekała m.in. na mężczyzn
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl