Japonia: guru sekty "Najwyższa Prawda" stracony za zamach w tokijskim metrze

Członkowie sekty, którzy dokonali ataku chemicznego w tokijskim metrze w 1995 roku, zostali straceni przez powieszenie. Wśród nich przywódca grupy, Shoko Asahara.

Członkowie japońskiej sekty Aum, którzy w 1995 roku rozpylili w tokijskim metrze gaz bojowy sarin, zostali straceni w piątek - podaje CNN, powołując się na japońskie władze.

Japonia: egzekucja Shoko Asahary i członków sekty Aum

Łącznie stracono siedem osób, w tym przywódcę grupy, Shoko Asaharę.

Pozostali straceni to: Tomomasa Nakagawa, Tomomitsu Niimi, Kiyohide Hayakawa, Yoshihiro Inoue, Seiichi Endo i Masami Tsuchiya - podaje CNN, powołując się na słowa ministra sprawiedliwości Japonii, Yoko Kawakami.

Na wyrok śmierci czeka sześć kolejnych członków sekty, którzy byli zaangażowani w atak na tokijskie metro. Data ich egzekucji nie jest na razie znana.

Wyroki śmierci w Japonii wykonywane są w tajemnicy - skazańcy, ich rodziny ani prawnicy nie są wcześniej uprzedzani o dacie egzekucji - alarmowało w marcu Amnesty International. - Atak dokonany przez członków sekty Aum był zły i sprawcy powinni zostać ukarani. Jednak kara śmierci nigdy nie jest rozwiązaniem - powiedział Hiroka Shoji z Amnesty International East Asia.

Shiuze Takahashi, wdowa po pracowniku tokijskiego metra, który zginął podczas ataku w 1995 roku, była zaskoczona informacją o śmierci członków sekty.

- Kiedy myślę o tych, którzy przez nich zginęli, żałuję, że rodzice mojego męża, a także moi, nie doczekali tej chwili, że nie mogli usłyszeć wieści o ich egzekucji - powiedziała Takahashi, cytowana przez CNN.

Atak przy użyciu sarinu w tokijskim metrze

Atak w metrze w Tokio miał miejsce około godziny 8 rano 20 marca 1995 roku na stacji Kasumigaseki. Ataku dokonało pięciu członków sekty Aum, którzy w pięciu wagonach umieścili plastikowe worki z sarinem. Ten gaz bojowy, który jest 500-krotnie silniejszy niż cyjanek potasu, paraliżuje system nerwowy.

W wyniku ataku na tokijskie metro zginęło 13 osób, a ponad 5,5 tys. zostało rannych. Wiele z nich po dziś dzień cierpi z powodu nieodwracalnych uszkodzeń mózgu, problemów z oddychaniem i depresji.

Shoko Asahara, a właściwie Chizuo Matsumoto, został aresztowany 16 maja 1995 roku. Podczas procesu odmówił składania zeznań. Przed śmiercią spędził w więzieniu 22 lata.

Asahara w 2004 roku został skazany na śmierć przez powieszenie m.in. za dwa zamachy z użyciem sarinu: z 1995 roku w tokijskim metrze oraz z 1994 roku w kolejce podziemnej w mieście Matsumoto. Asahara został skazany także za zabójstwo przeciwnego sekcie prawnika Tsutsumiego Sakamoto wraz z jego rodziną, a także liczne zabójstwa nieposłusznych wyznawców i osób, które pomagały im w opuszczeniu sekty. Wśród przestępstw Asahary była też produkcja i magazynowanie broni chemicznej oraz konwencjonalnej.

Japonia znosi zakaz hodowania ludzkich organów w zwierzętach

Więcej o: