Przerażająca mapa świata. Widać na niej, że fala upałów nie ominie nawet Syberii

Pogoda na świecie była i będzie wyjątkowo upalna. Specjaliści wskazują, że padają rekordy upałów. Gorąco nie omija nawet dalekiej Syberii, a w Kanadzie upały spowodowały śmierć co najmniej 19 osób.

Sprawę fali upałów, jaka występuje praktycznie na całym globie, szeroko opisuje "Washington Post", powołując się na wyniki z bazy Climate Reanalyzer, która jest prowadzona przez Uniwersytet w Maine.

Na mapach pogodowych, które zamieszczono na stronie Climate Reanalyzer, widać jak na dłoni rekordy ciepła, jakie odnotowano w kilkunastu miejscach na świecie w ostatnim czasie. Upały uderzyły we wschodnią część Kanady, raczej chłodne Irlandię i Szkocję, nie oszczędziły też dalekiej Syberii.

Pogoda na świecie. Rekordowe upały w wielu częściach globu

Pogoda na świecie. Symulacja maksymalnych temperatur na najbliższe 10 dni (od 5 lipca)Pogoda na świecie. Symulacja maksymalnych temperatur na najbliższe 10 dni (od 5 lipca) University of Maine Climate Reanalyzer

Taka pogoda - według specjalistów - utrzyma się też przez najbliższe dni i jest niewykluczone, że padną kolejne rekordy. Nick Humphrey, meteorolog, przekonuje na swoim blogu, że w północnej części Syberii temperatura może osiągnąć nawet 35 stopni Celsjusza.

Upały na świecie. W Kanadzie zmarło co najmniej 19 osób

Upały zaczęły zbierać też pierwsze śmiertelne żniwo - według Kanadyjczyków z powodu gorąca śmierć poniosło co najmniej 19 osób. Przykłady pogodowych rekordów? W Belfaście rekord ciepła padł 28 czerwca - maksymalna temperatura wyniosła wówczas 29,5 st. C. Podobnie w Glasgow - 31,9 st. C.

4 lipca padł też rekord gorąca w gruzińskim Tbilisi - 40,5 st. C., najwyższa temperatura odnotowana kiedykolwiek tego dnia, w Erywaniu w Armenii - 42 st. C. 2 lipca.

Pogoda na świecie. Symulacja średnich temperatur na najbliższe 10 dni (od 5 lipca)Pogoda na świecie. Symulacja średnich temperatur na najbliższe 10 dni (od 5 lipca) University of Maine Climate Reanalyzer

Fala upałów nie ominie też Polski, jednak według przewidywań we wschodniej części kraju będzie odrobinę chłodniej. To także widać na mapach Climate Reanalyzer.

Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Więcej o: