Parlament Europejski przeciwko ACTA 2. Projekt dyrektywy autorskiej do ponownej dyskusji

Parlament Europejski odrzucił projekt dyrektywy w sprawie praw autorskich w sieci. Tym samym europosłowie przychylili do wielu głosów sprzeciwu w tej sprawie.

Przeciwko dyrektywie protestowali internauci, naukowcy, informatycy, a także portale internetowe. Wikipedia w ramach sprzeciwu - w Polsce, we Włoszech i w Hiszpanii na 24 godziny zablokowała dostęp do swoich artykułów.

Unijna dyrektywa w sprawie praw autorskim miała ograniczyć piractwo internetowe. Nakładałaby ona na takie serwisy jak YouTube i Facebook obowiązek monitorowania treści pod kątem tego, czy nie łamią prawa autorskiego.

Część internautów uważa jednak, że prawo to mogłoby być nadużywane i ograniczyć dostęp do informacji w sieci. W tej sprawie w wielu europejskich miastach zorganizowano protesty. Wiele stron internetowych publikowało komunikaty na ten temat. Zmianom sprzeciwił się też m.in. polski rząd.

Odrzucenie projektu na dzisiejszej sesji plenarnej oznacza, że w tej sprawie we wrześniu odbędzie się otwarta debata w Parlamencie Europejskim.

Morawiecki w PE: Każdy kraj Unii ma prawo do kształtowania swojego systemu prawnego zgodnie ze swoimi tradycjami

Więcej o: