Akcja w Tajlandii. Wolontariusze przez pomyłkę wpompowali wodę z powrotem do jaskini

Grupa chłopców nadal tkwi w jaskini w Tajlandii. Jak informują lokalne media, wolontariusze biorący udział w akcji ratowniczej, przez pomyłkę wpompowali wodę z powrotem do jaskini.

Służby w Tajlandii cały czas próbują wyciągnąć grupę kilkunastoletnich chłopców z jaskini, w której utknęli 12 dni temu. Ratownicy walczą z czasem, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia ulewnych deszczów, które mogą jeszcze bardziej zalać jaskinię.

Tajlandia. Służby prowadzą wyścig z czasem

W czwartek "Bangkok Post" poinformował o zdarzeniu, które może jeszcze bardziej odwlec zakończenie akcji ratunkowej w jaskini w Tajlandii. Okazuje się, że na miejscu grupa ochotników, która pomagała w akcji, przez pomyłkę wpompowała wypompowaną wodę z powrotem do jaskini. - Pewnie wierzyli, że to pomoże obniżyć poziom wody, ale wszystkie działania, które nie są w planie, powinny być konsultowane z nami - stwierdził Narongsak Osottanakorn, gubernator prowincji Chiang Rai.

Weszli do jaskini sami

Służby przyznają, że ścigają się z czasem. Mimo zakrycia kanałów jaskini, przy intensywnych opadach woda nadal wpływa pod ziemię. 

W jaskini w Tajlandii przebywa 12 chłopców w wieku 11-16 lat oraz 25-letni trener piłki nożnej. Grupa weszła do jaskini w sobotę, jak informuje Wojciech Bojanowski, dziennikarz TVN, który jest na miejscu, młodzi piłkarze prawdopodobnie sami weszli do kompleksu jaskiń, a opiekun poszedł za nimi, by pomóc im wyjść. Wcześniej przypuszczano, że to on lekkomyślnie wprowadził chłopców do jaskini.

Jaskinia w Tajlandii. Uczą chłopców nurkować

Jak informują służby w Tajlandii, obecnie podejmowane są działania w celu nauczenia chłopców nurkowania. Przepłynięcie kilku kilometrów jaskiń jest obecnie najbardziej prawdopodobnym wariantem akcji ratunkowej. Samo wypompowywanie wody nie jest do końca skuteczne, w ten sposób udaje się obniżać poziom wody z prędkością jednego centymetra na godzinę.

Więcej o: