Rozmowy "ostatniej szansy" zakończone sukcesem. Merkel dogadała się z koalicjantem

Angela Merkel ogłosiła, że doszło do porozumienia między nią, a Horstem Seehoferem, szefem koalicyjnej partii CSU. Kompromis dotyczy polityki migracyjnej Niemiec.

Spór między Angelą Merkel i Horstem Seehoferem, szefem partii CSU oraz ministrem spraw wewnętrznych mógł doprowadzić do zerwania koalicyjnego rządu.

Angela Merkel dogadała się z Horstem Seehoferem

Seehofer nie zgadzał się z polityką migracyjną Angeli Merkel, krytykował jej politykę otwartych granic. Domagał się m.in. odsyłania migrantów, którzy choć zostali zarejestrowani w innym kraju UE, wnoszą o azyl w Niemczech.  W poniedziałek rano minister przyznał, że w związku z konfliktem rozważa odejście ze stanowiska szefa MSWiA oraz lidera CSU.

"Odwrócenie polityki azylowej"

Po wielogodzinnych rozmowach "ostatniej szansy" Angela Merkel ogłosiła, że udało się wypracować "dobry kompromis". Merkel ustąpiła koalicjantowi w kwestii wtórnej migracji. Jednym z rozwiązań, które teraz zostaną wdrożone jest powstanie na granicy Austrii "centrów tranzytowych". Mają one służyć szybkiemu decydowaniu o tym, czy odesłać daną osobę z granicy. Jak podaje agencja AFP, szef CSU stwierdził, że to rozwiązanie jest ostatnim krokiem w kierunku "odwrócenia polityki azylowej".

Co wojna robi z dziećmi? Taką podróż przebywają dziecięcy uchodźcy

Więcej o: