"Próba żałoby" po śmierci królowej. Pałac i rząd przygotowują się na odejście Elżbiety II

Ministrowie brytyjskiego rządu w tajemnicy ćwiczyli, jak mają się zachować w momencie śmierci królowej Elżbiety II i w trakcie trwania dziesięciodniowej żałoby.

Informacje o specjalnych ćwiczeniach "Castle Dove" w ramach planu "London Bridge" ( taki kryptonim nadano dniu, w którym umrze Elżbieta II) podał ''The Sunday Times''. To procedura postępowania w pierwszych godzinach na wypadek śmierci władcy Zjednoczonego Królestwa. W tajnym spotkaniu uczestniczyli m.in wicepremier i przewodniczący Izby Gmin. Obyło się ono akurat w czasie, gdy Elżbieta II z powodu gorszego samopoczucia odwołała udział w nabożeństwie w katedrze św. Pawła.  

Zgodnie z protokołem pierwszy o śmierci brytyjskiej monarchini dowie się jej osobisty sekretarz. Potem wiadomość przekaże premierowi - wypowiadając zdanie: "London Bridge został opuszczony". Gdyby Elżbieta II zmarła w czasie urzędowania Theresy May, to właśnie ona zwróci się z orędziem do narodu. Wtedy też informacje o śmierci Elżbiety II będą mogły podać agencje informacyjne. Pogrzeb według drobiazgowo zaplanowanego ceremoniału powinien się odbyć po 9 dniach od jej śmierci. 

Elżbieta II ma 92 lata

Elżbieta II skończyła 92 lata. W 2016 roku ogłosiła, że nie będzie już odbywać podróży zagranicznych. Cały czas aktywnie uczestniczy w bieżących wydarzeniach. W ubiegłym roku brytyjska monarchini brała udział w blisko 300 oficjalnych wydarzeniach. W maju tego roku Elżbieta II przeszła operację zaćmy.    

Któż z nas, przynajmniej raz w życiu nie marzył, aby mieszkać jak królowa?

Więcej o: