USA ewakuowały z Chin co najmniej 11 dyplomatów. Skarżyli się na "wrażenia dźwiękowe" i "ucisk"

USA ewakuowały z Chin co najmniej 11 swoich dyplomatów - podał "New York Times". Powodem ma być tajemnicza dolegliwość, powodująca nieprzyjemne "wrażenia dźwiękowe".

Według informacji, do których dotarł "New York Times" USA wycofały co najmniej 11 dyplomatów z Chin. Chodzi o ośmiu Amerykanów, pracujących w konsulacie w Kantonie, jednego pracownika konsulatu w Szanghaju i dwóch dyplomatów z ambasady w Pekinie. 

Dodatkowe badania lekarskie przeszło ponad 250 osób pracujących lub współpracujących z amerykańską misją w Chinach.

Ameryka ewakuuje dyplomatów z Chin. "Anormalne dźwięki"

Co było powodem ich powrotu do USA? Amerykański dziennik donosi o nietypowych "wrażeniach dźwiękowych" czy "delikatnych, ale anormalnych dźwiękach oraz wrażeniu ucisku", na które uskarżali się niektórzy z pracowników placówek. Nie jest jasne, czy dolegliwości Amerykanów ze wszystkich trzech placówek są powiązane.

Podobne przypadki na Kubie

Jak podaje "New York Times", podobne przypadki miały miejsce wśród amerykańskich pracowników na Kubie w 2016 r., jeden z dyplomatów skarżył się na przypadłości w ubiegłym tygodniu. W Chinach podobna sytuacja miała miejsce już w kwietniu tego roku, Chiny opuścił wtedy jeden z pracowników konsulatu w Kantonie. Badania wykazały "łagodne uszkodzenie mózgu". Departament Stanu potwierdził w sobotę, że "kilku urzędników z rodzinami" wróciło do Stanów Zjednoczonych.

Eksperci podejrzewają, że dolegliwości mogą wynikać ze stosowania podsłuchu. Sekretarz stanu Mike Pompeo poruszył tę sprawę podczas rozmowy z Wangiem Yi, swoim chińskim odpowiednikiem. Do Chin w celu zbadaniu zjawiska udali się przedstawiciele amerykańskich władz. Powołano w tej sprawie również specjalną komisję.

W Chinach władza będzie oceniać obywateli. Za działanie zgodne z linią partii nagrody, dla reszty kary

Więcej o: