Donald Trump chce wycofać amerykańskie wojska z Niemiec i przerzucić je do Polski?

Pentagon rozważa wycofanie dużej części wojsk amerykańskich z Niemiec. Brane pod uwagę jest przeniesienie ich do Polski - pisze dziennik "Washington Post". Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wielokrotnie krytykował Niemcy za zbyt małe wydatki na obronność w ramach NATO.

 "Washington Post" pisze, że prezydent USA omawiał scenariusz całkowitego lub częściowego przeniesienia wojsk z Niemiec podczas spotkania z doradcami wojskowymi w Białym Domu. Analizowano koszty i znaczenie polityczne takiego rozwiązania.

Rzecznik Pentagonu Eric Pahon, komentując te doniesienia, określił te analizy jako "rutynowe" i zdementował informację o planach wycofania wojsk z Niemiec.
"Washington Post" zwraca uwagę, że Polska, która spełnia zobowiązanie wydatków 2 procent PKB na obronność, zaproponowała zainwestowanie do 2 miliardów dolarów, gdyby USA utworzyły na jej terytorium stałą bazę wojskową.
W Niemczech stacjonuje 35 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Jest to największy kontyngent wojsk USA poza granicami Stanów Zjednoczonych.

Więcej o: