Donald Trump miał kusić Macrona na prywatnym spotkaniu. "Chce zdestabilizować UE"

Donald Trump miał zaoferować Emmanuelowi Macronowi lepszą umowę handlową w zamian za wyjście Francji z UE - ustalił "The Washington Post". Biały Dom nie skomentował tych informacji.

Donald Trump miał złożyć Emmanuelowi Macronowi propozycję, która nie spodoba się raczej partnerom Francji w UE.

- Dlaczego nie wyjdziecie z UE? - miał zapytać Emmanuela Macrona Donald Trump. Po chwili miał zasugerować, że w zamian USA mogłyby zaoferować Francji lepszą bilateralną umowę handlową, niż ta z UE.

Donald Trump do Emmanuela Macrona: "Czemu nie wyjdziecie z UE?"

Jak opisuje „The Washington Post”, propozycja miała paść podczas prywatnego spotkania dwóch prezydentów w Białym Domu pod koniec kwietnia, gdy rozmawiali na temat handlu. Zdaniem dziennikarza gazety Josha Rogina, Trump chce „zdestabilizować Unię Europejską”.

Biały Dom odmówił komentarza ws. informacji „The Washington Post”.

Donald Trump walczy z UE o cła

Stany Zjednoczone pod koniec maja br. nałożyły cła na importowane z Europy stal i aluminium, które obowiązują od 1 czerwca. USA importują z Europy 5 milionów ton stali rocznie.

W odpowiedzi UE zwiększyła m.in. o 25 proc. cła na amerykańskie motocykle. Łącznie UE nałożyła cła na import kilkuset produktów z USA o wartości 2,8 mld euro (czyli 3,4 mld dolarów).

W ubiegłym tygodniu Donald Trump zagroził wprowadzeniem 20-procentowych ceł na samochody z Unii Europejskiej. Prezydent USA oświadczył, że cła ochronne wejdą w życie, jeśli Unia Europejska nie zniesie barier handlowych na amerykańskie produkty.

Donald Trump przyjedzie do Europy na szczyt UE, który odbędzie się 11 i 12 lipca w Brukseli. cztery dni później - 16 lipca w Helsinkach - spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

"Pokonaliśmy uprzedzenia i jesteśmy tutaj". Przełomowy szczyt Trump - Kim w Singapurze

Więcej o: