16-latki we Francji przejdą narodową służbę. Zamieszkają razem, później np. praca w wojsku

16-latki z Francji mają wkrótce zacząć służyć w narodowych formacjach, np. wojsku czy żandarmerii. Nastolatki będą nie tylko uczyć się pracy na rzecz państwa, lecz także wzmacniać więzi społeczne. Jak dokładnie ma to wyglądać?

Program obowiązkowej służby dla kraju ma dotyczyć 16-latek i 16-latków. Władze Francji chcą go wprowadzić już w 2019 r. Będzie podzielony na dwa etapy.

Francja. Obowiązkowa służba dla 16-latków

Jak opisuje CNN, pierwszy etap potrwa około miesiąca. 16-latkowe mają mieszkać razem. Cel: integracja młodych obywateli. Takie rozwiązanie ma w założeniu pomóc im budować więzi społeczne i pomóc ugruntować ich rolę w społeczeństwie. 

Drugi etap programu nie będzie już obowiązkowy. 16-latki i 16-latkowie, którzy zdecydują się na udział w nim, odbędą trwającą co najmniej 3 miesiące służbę. Będą mogli wybrać wojsko, policję, żandarmerię lub straż pożarną, służbę cywilną. W ramach tych służb będą pomagać m.in. chronić narodowe dziedzictwo czy przyrodę.

Obecnie nad szczegółami programu pracuje specjalna grupa robocza, która do końca roku przedstawi prezydentowi Francji szczegółowe rekomendacje dotyczące wdrażania obowiązkowej służby. Program ma ruszyć wraz z początkiem roku szkolnego w 2019 r.

Emmanuel Macron koncepcję programu obowiązkowej służby przedstawił już podczas kampanii wyborczej w 2017 r. Wtedy jednak propozycja dotyczyła raczej służby w wojsku. Jak zauważa CNN, Emmanuel Macron sam nie odbył służby wojskowej.

CNN podaje, że według badań opinii publicznej YouGov 60 proc. Francuzów popiera obowiązkową służbę, trwającą od 3 do 6 miesięcy. We Francji obowiązkową służbę wojskową zniesiono w 1997 roku.

Obowiązkowa służba wojskowa w Polsce

Obowiązkowa służba wojskowa w Polsce została zniesiona w 2010 r., zwolnienie ostatnich poborowych miało miejsce w 2009 r. Brak obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej ma swoich przeciwników. Jednym z nich jest Antonii Macierewicz, który jako szef MON przekonywał o konieczności przywrócenia służby w dawnym kształcie.

Co sądzicie o francuskim wariancie obowiązkowej służby? Czy coś podobnego sprawdziłoby się w Polsce? 

Na ten pomysł mogli wpaść tylko Francuzi. To miasto jest zasilane serem

Więcej o: