Strzelanina w Annapolis. 5 ofiar w "Capital Gazette", jednej z najstarszych gazet w USA

USA. W siedzibie "Capital Gazette" w Annapolis w stanie Maryland doszło do strzelaniny. Policja podała, że w redakcji zginęło pięć osób. Sprawca został aresztowany.

Co wiemy o strzelaninie w Annapolis w USA?

Po południu czasu lokalnego uzbrojony w strzelbę i granaty dymne mężczyzna wkroczył do budynku dziennika "Capital Gazette" i zaczął strzelać do dziennikarzy. - Napastnik postrzelił kilka osób w moim biurze, niektórzy z nich nie żyją - relacjonował na żywo na Twitterze reporter Phil Davis, który podczas ataku schował się pod biurko.

Sprawca zabił 5 dziennikarzy, dwie osoby odniosły niewielki obrażenia. Policja dotarła na miejsce ataku w ciągu minuty. Napastnik został aresztowany bez stawiania oporu.

"Capital Gazette" to jedna z najstarszych gazet w USA. Ukazuje się od 1884 roku (początkowo jako "Evening Capital").

Ustalono tożsamość sprawcy

Napastnik został aresztowany bez stawiania oporu. Okazał się nim trzydziestokilkuletni Jarrod Ramos. Zatarł on odciski palców, by trudniej było go zidentyfikować. Policja ustaliła jego tożsamość przy użyciu technologii rozpoznawania twarzy.

Dokładne motywy sprawcy nie są znane. Strzelaninę poprzedziły jednak ataki z jego strony pod adresem "Capital Gazette" w mediach społecznościowych.

Strzelanina w Annapolis. Dziennikarz "Capital Gazette" relacjonuje

Phil Davis opisywał na Twitterze: "Nie ma nic bardziej przerażającego niż słyszeć, jak kolejne osoby zostają postrzelone, kiedy ty ukrywasz się pod biurkiem, a napastnik przeładowuje broń". Dodał, że sprawca strzelał najpierw przez szklane drzwi, a później otworzył ogień już w siedzibie gazety. Według jego relacji człowiek z bronią postrzelił w Annapolis "wiele osób", a część z nich nie żyje.

Po ataku w Annapolis nowojorska policja wzmocniła ochronę redakcji mediów. Policja wykluczyła terroryzm. Biały Dom wydał oświadczenie, w którym potępił użycie przemocy wobec dziennikarzy.

Nagranie z Annapolis wykonane przez CBS News:

Siedziba "Capital Gazette" w Annapolis:

Więcej o: