Korea Północna rozbudowuje obiekty nuklearne. Wszystko widać na nowych zdjęciach satelitarnych

Korea Północna rozbudowuje eksperymentalny ośrodek jądrowy. Informacje na ten temat pojawiły się kilkanaście dni po tym, jak Kim Dzong Un i Donald Trump podpisali porozumienie o denuklearyzacji.

Po spotkaniu Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem w Singapurze padła deklaracja: Korea Północna będzie czynić wysiłki na rzecz denuklearyzacji półwyspu. Trump i Kim podpisali oficjalne porozumienie w tej sprawie. Wcześniej Pjongjang zapraszał nawet zagranicznych dziennikarzy na uroczyste wysadzenie poligonu jądrowego.

Korea Północna obrała kurs na wycofywanie się z projektów nuklearnych, by poprawić swoją pozycję międzynarodową - uważali niektórzy. Inni studzili, że porozumienie jest niekonkretne, a Kim Dzong Un właściwie nie zobowiązał się do niczego konkretnego. 

Korea Północna rozbudowuje ośrodek nuklearny

Pesymistyczny scenariusz właśnie wydaje się potwierdzać. Teraz grupa amerykańskich analityków z 38 North, zajmująca się Koreą Północną (głównie w monitorowaniu działań Pjongjangu w zakresie broni jądrowej w oparciu o zdjęcia satelitarne), ogłosiła, że reżim Kim Dzong Una rozbudowuje, a nie ogranicza swoje nuklearne ośrodki.

38 North zamieściło w sieci zdjęcia satelitarne wykonane 21 czerwca, które pochodzą z Jongbjon w Korei Północnej (około 100 kilometrów na północ od Pjongjangu), gdzie mieści się eksperymentalny Ośrodek Badań Jądrowych.

Fotografie satelitarne wraz z opisami organizacji pokazują jasno: w Jongbon rozbudowano i zmodyfikowano system chłodzenia reaktora, służącego do produkcji plutonu. Na terenie ośrodka pojawiły się też nowe budynki, ale eksperci nie są w stanie wskazać ich przeznaczenia.

Rozbudowa eksperymentalnego ośrodka nuklearnego w Jongbjon w Korei Północnej, zdj. satelitarneRozbudowa eksperymentalnego ośrodka nuklearnego w Jongbjon w Korei Północnej, zdj. satelitarne Airbus Defense and Space, 38 North

W Ośrodku Badań Jądrowych w Jongbjon znajduje się jedyny reaktor jądrowy w Korei Północnej, o mocy 5 megawatów. Reaktor jest eksperymentalny, ale z doniesień wynika, że może być tam produkowany pluton, który potem północnokoreański reżim wykorzystuje do swoich programów jądrowych, głównie produkcji broni nuklearnej.

Eksperci o reaktorze nuklearnym w Jongbjon

Jednocześnie eksperci przestrzegają przed tym, by bezpośrednio łączyć negocjacje Korei Północnej ws. denuklearyzacji z rozwojem ośrodka, który ma pracować do momentu, aż zapadną wiążące decyzje i pojawią się wytyczne z Pjongjangu.

Dalsze prace w ośrodku w Jongbjon nie powinny być postrzegane jako mające związek ze zobowiązaniami Korei Północnej do denuklearyzacji. Ta działalność będzie kontynuowana dopóki nie zostaną wydane konkretne rozkazy z Pjongjangu

- wskazują autorzy raportu z 38 North. Jak dodają, prace w ośrodku w Jongbjon rozpoczęły się jeszcze w marcu tego roku i wygląda na to, że "zostały właśnie zakończone". Eksperci podkreślają też, że rozbudowa postępowała w "szybkim tempie". 

Denuklearyzacja Korei Północnej

Do publikacji 38 North na Twitterze odniosła się szefowa grupy Jenny Town:

W Jongbjon dalsza rozbudowa będzie kontynuowana. To uwypukla powody, dla których potrzebna jest realna umowa, a nie tylko górnolotne oświadczenia.

"Pokonaliśmy uprzedzenia i jesteśmy tutaj". Przełomowy szczyt Trump - Kim w Singapurze

Więcej o: