Sudance groziła kara śmierci za zabicie męża gwałciciela. Jest nagły zwrot w sprawie

Sąd w Sudanie zmienił wyrok dla Noury Hussein. Kobiecie groziła kara śmierci za zabicie swojego męża gwałciciela, co wywołało międzynarodowe protesty.

Noura Hussein jest 19-letnią Sudanką, którą sąd w Omdurmanie skazał za zadźganie męża.

Sudan. Noura Hussein zabiła męża gwałciciela, skazano ją na śmierć

Sąd wydał najsurowszy wyrok po tym, jak rodzina męża odrzuciła propozycję zadośćuczynienia finansowego i wniosła o egzekucję nastolatki. Noura Hussein była gwałcona przez swojego męża, którego poślubiła w wieku 16 lat. Pewnej nocy mężczyźnie w gwałcie pomagali kuzyni i brat.

Dzień po tym zdarzeniu, kobieta zaatakowała nożem swojego męża, zadźgała go i uciekła do domu rodziców. Ukrywała się przez trzy lata u ciotki. W końcu została doprowadzona przed sąd.

Śmierć przez powieszenie

Sąd uznał ją winną morderstwa i skazał na śmierć przez powieszenie. Jak informuje "The Guardian", sąd apelacyjny w Chartumie zmienił jej wyrok na pięć lat więzienia. Ponadto rodzina Sudanki ma zapłacić 337 tys. funtów sudańskich (ok. 18,7 tys. dolarów amerykańskich) zadośćuczynienia.

Początkowy wyrok spowodował oburzenie na całym świecie, wywołał protesty, o sprawie szeroko informowały media. Uwolnienia kobiety domagały się organizacje broniące praw człowieka, m.in. Amnesty International.

Dzwonisz na 112 i co dalej? Te rzeczy musisz powiedzieć, żeby szybko i sprawnie wezwać pomoc

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Sudance groziła kara śmierci za zabicie męża gwałciciela. Jest nagły zwrot w sprawie
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl