Komisja PE chce uruchomienia art. 7 przeciwko Węgrom. Dlaczego? Oto kluczowe powody

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za uruchomieniem artykułu 7 unijnego traktatu wobec Węgier. Według przegłosowanego przez Komisję dokumentu, na Węgrzech istnieje poważne ryzyko naruszenia praworządności.

Artykuł 7. wobec Węgier – za 37 europosłów, przeciw 19

Komisja swobód obywatelskich Europarlamentu nie była w tej sprawie jednomyślna – w czasie poniedziałkowego głosowania za uruchomieniem artykułu 7 względem Węgier było 37 europosłów, przeciwko 19. Wnioskiem Komisji zajmie się teraz cały Parlament Europejski.

Komisja swobód obywatelskich chce, żeby Parlament Europejski zwrócił się do Rady Unii Europejskiej o uruchomienie artykułu 7, nazywanego często "opcją atomową", najmocniejszą bronią polityczną Unii Europejskiej. Jeżeli na wrześniowym forum Parlament Europejski opowie się za tym wnioskiem 2/3 europosłów, będzie to oznaczać, że rekomenduje on Radzie UE rozpoczęcie wdrażania artykuły 7 względem Węgier.

Komisja PE chce uruchomienia art. 7 przeciwko Węgrom. Zasada jednomyślności? Nie tym razem

Uruchomienie artykułu 7. wobec Węgier. Czy Viktor Orban, premier Węgier, znajdzie wśród europosłów wystarczająco dużo sojuszników?Uruchomienie artykułu 7. wobec Węgier. Czy Viktor Orban, premier Węgier, znajdzie wśród europosłów wystarczająco dużo sojuszników? Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Długa lista win Orbana. Komisja swobód obywatelskich wyciąga najpotężniejsze oręże

Powodem zgłoszenia rezolucji o uruchomieniu artykułu 7 względem Węgier było podważanie przez rząd Viktora Orbana niezależności węgierskich sądów, wolności mediów oraz oskarżenie o łamanie podstawowych praw obywatela. Niedawno lista zarzutów znacznie się wydłużyła – na Węgrzech przyjęto ustawę, która mówi, że za pomoc nielegalnym imigrantom będzie można zostać ukaranym nawet rokiem więzienia.

Organizacje pozarządowe, zajmujące się prawami człowieka i pomocą uchodźcom, zaznaczają, że przepis ten jest nieprecyzyjny i może prowadzić do nadużyć ze strony władzy. W świetle tego przepisu jako pomoc można rozumieć zarówno podanie komuś butelki wody, jak i udzielenie porady prawnej - mówiła w rozmowie z TVN Małgorzata Szuleka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Na czym polega artykuł 7? Wyjaśniamy

Do przyjęcia wniosku o uruchomienie artykułu 7. wobec Węgier potrzeba 2/3 głosów Parlamentu EuropejskiegoDo przyjęcia wniosku o uruchomienie artykułu 7. wobec Węgier potrzeba 2/3 głosów Parlamentu Europejskiego Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl

Czy uruchomienie artykułu 7 wobec Węgier jest możliwe? Orban ma wielu sprzymierzeńców

Aby głosowanie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego skończyło się przyjęciem wniosku o uruchomienia artykułłu 7 wobec Węgier, potrzebne są 2/3 głosów europosłów. Pytanie, czy uda się taką większość zebrać, bo węgierski Fidesz należy do grupy chadeków, największej grupy w Parlamencie Europejskim i do tej pory zawsze mógł liczyć na wsparcie swojej frakcji. Przeciwko takiemu wnioskowi będzie też zapewne część konserwatystów i eurosceptyków. 

Węgry zmieniają konstytucję. Zakaz bezdomności, osiedlania "obcych" i kary za pomoc uchodźcom

Więcej o: