Komisja PE chce uruchomienia art. 7 przeciwko Węgrom. Zasada jednomyślności? Nie tym razem

Komisja swobód obywatelskich Europarlamentu opowiedziała się za uruchomieniem artykułu 7 unijnego traktatu wobec Węgier.

Rządy Polski i Węgier często deklarują wzajemne wsparcie na arenie międzynarodowej. Zwłaszcza gdy podczas głosowań obowiązuje zasada jednomyślności. W Parlament Europejski wystarczy jednak poparcie dwóch trzecich głosów europosłów, by wniosek o wprowadzenie art. 7 przeszedł dalej.. Głosowanie na sesji plenarnej zaplanowano na wrzesień.

Powodem zgłoszenia rezolucji o uruchomieniu artykułu 7 względem Węgier było podważanie przez rząd Viktora Orbana niezależności węgierskich sądów, wolności mediów oraz oskarżenie o łamanie podstawowych praw obywatela. Niedawno lista zarzutów znacznie się wydłużyła - na Węgrzech przyjęto ustawę, która mówi, że za pomoc nielegalnym imigrantom będzie można zostać ukaranym nawet rokiem więzienia. 

Artykuł 7. unijnego traktatu - czym jest?

Unijny urzędnicy nazywają go między sobą 'opcją atomową'. Dlaczego? W arsenale Brukseli to polityczna broń o największej sile rażenia. Nigdy dotąd w historii nie zdecydowano się go użyć. Na czym polega? 

CZYTAJ TEŻ: 

Czy uruchomienie artykułu 7 wobec Węgier jest możliwe? Orban ma wielu sprzymierzeńców

Aby głosowanie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego skończyło się przyjęciem wniosku o uruchomienia artykułłu 7 wobec Węgier, potrzebne są 2/3 głosów europosłów. Pytanie, czy uda się taką większość zebrać, bo węgierski Fidesz należy do grupy chadeków, największej grupy w Parlamencie Europejskim i do tej pory zawsze mógł liczyć na wsparcie swojej frakcji. Przeciwko takiemu wnioskowi będzie też zapewne część konserwatystów i eurosceptyków. 
Więcej: https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,23594445,uruchomienie-artykulu-7-wobec-wegier-stanie-sie-rzeczywistoscia.html

Wyniki wyborów w Turcji. Erdogan ogłosił zwycięstwo

Więcej o: