Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern zdradza, jakie imię nada córeczce. Oddała hołd Maorysom

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern ujawniła imię swojej trzydniowej córeczki. Jacinda Ardern to druga kobieta-premier na świecie, która w trakcie sprawowania rządów została matką.

Jacinda Ardern wystąpiła przed publicznością wraz mężem. Wspólnie ogłosili, że ich córka będzie nazywała się Neve Te Aroha Ardern Gayford. Neve i Te Aroha to imiona, Ardern to nazwisko matki, a Gayford – ojca.

Jacinda Ardern o imieniu dla dziecka

Premier Nowej Zelandii tak skomentowała wybór imienia dla córeczki: "Wybraliśmy imię Neve ponieważ nam się spodobało, a kiedy zobaczyliśmy ją, wyglądała tak, jakby to imię do niej pasowało".

Drugi człon, czyli "Te Aroha" ma być hołdem w stronę Nowozelandczyków. Okazuje się, że największą pomysłowością w wymyśleniu imiona dla dziecka wykazali się Maorysi, czyli rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii. "Aroha" oznacza po maoryjsku "miłość". W ten sposób premier chce odwdzięczyć się im za zainteresowanie okazywane za pomocą listów i wiadomości. Jacinda Ardern dodała również, że jest to nazwa związana z miejscem jej pochodzenia – Te Aroha to nazwa jednej z gór w pobliżu regionu, gdzie wychowywała się nowozelandzka polityk.

Szybki powrót do obowiązków

Jacinda Ardern wraca do swoich obowiązków jako premier Nowej Zelandii już w sześć tygodni po porodzie. Na razie funkcję szefa rządu przejmuje wicepremier Winston Peters. Po powrocie Ardern do pracy, opiekę nad małą Neve Te Aroha będzie pełnił jej tata.

To koniec 27-letniego sporu. Macedonia porozumiała się z Grecją w sprawie własnej nazwy

Więcej o: