Mundial 2018. Iranki pierwszy raz od niemal 40 lat mogły oglądać mecz na stadionie w Teheranie

W trakcie tegorocznego mundialu doszło do przełomowego momentu. Kobietom pozwolono na oglądanie razem z mężczyznami na stadionie w Teheranie transmisji meczu z Hiszpanią. To przełom po 38 latach restrykcyjnych zasad.

Po raz pierwszy od 1980 r. irańskim kobietom pozwolono na oglądanie transmisji mistrzostw świata w piłce nożnej razem z mężczyznami na stadionie - podaje "Washington Post". Zdjęcie kibicujących Iranek na stadionie Azadi w Teheranie opublikowała na swoim profilu na Twitterze narodowa reprezentacja.

We wtorek agencje informacyjne obiegła wiadomość, że kobiety będą oglądały w środę transmisję meczu Iranu z Hiszpanią na teherańskim stadionie. Wydarzenie jednak odwołano na kilka godzin przed, tłumacząc to problemami technicznymi.

Kibice jednak i tak pojawili się przed stadionem, wyposażeni we flagi, szaliki i wuwuzele. Policja po godzinie zrezygnowała z oporu wpuściła Irańczyków na stadion. Kobiety, mężczyźni i dzieci zasiedli na trybunach.

W marcu służby zatrzymały 35 kobiet, które próbowały dostać się na stadion Azadi, by obejrzeć mecz dwóch klubów z Teheranu. Dzień później prezydent FIFA Gianni Infantino powiedział po rozmowie z prezydentem Iranu Hasanem Rouhanim, że dostał obietnicę, iż kobiety wkrótce będą mogły wchodzić na stadiony.

Mundial 2018. Hiszpania pokonała Iran

W środę Hiszpania pokonała w Kazaniu Iran 1:0 (1:0) w meczu grupy B piłkarskich mistrzostw świata. Gola strzelił w 54. minucie Diego Costa.

We wcześniejszym środowym spotkaniu tej grupy Portugalia wygrała z Marokiem także 1:0 (1:0) po bramce Cristiano Ronaldo w 4. minucie. Hiszpania i Portugalia mają po 4 punkty i taki sam bilans goli (4:3). Iran zdobył 3, a Maroko 0 punktów.

Mundial 2018. Mecz Polska-Kolumbia i Polska-Japonia

W grupie H tegorocznego mundialu oprócz reprezentacji Polski i Senegalu są jeszcze Kolumbia i Japonia. Mecz z Kolumbią Polacy rozegrają w niedzielę 24 czerwca o godz. 20. Mecz z Japonią zaplanowany jest na czwartek 28 czerwca. Rozpocznie się o godzinie 16.

A gdyby ruch uliczny jednak na coś się przydał? To urządzenie produkuje prąd, gdy mijają je auta

Więcej o: