Polka nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Zainicjowała Civil March For Aleppo

Do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla została nominowana inicjatywa Polki Anny Alboth. W Civil March For Aleppo wzięło udział 3,5 tys. osób, które odtworzyły drogę uchodźców i przeszły z Berlina do granic Syrii w 232 dni.

Informacje o nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla pojawiły we wtorek. Civil March For Aleppo był marszem zorganizowanym przez Polkę Annę Alboth, która mieszka w Berlinie.

Inicjatywa Polki doprowadziła do tego, że 26 grudnia 2016 roku z Berlina wymaszerowało około 300 osób. Cel był jeden - dotrzeć do granic Syrii pieszo, odtwarzając tym samym drogę, jaką muszą pokonywać uchodźcy.

Ostatecznie w marszu udział wzięło 3,5 tysiąca osób z 62 krajów. Dotarcie do Syrii zajęło im 232 dni, niezależnie od warunków pogodowych, w czasie których przekroczyli granice 12 państw. Oprócz uczestników Civil March For Aleppo.

Civil March For Aleppo nominowane do Nobla

Teraz inicjatywa Civil March For Aleppo znalazła się wśród nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla. Na stronie uchodzcy.info pojawił się fragment oświadczenia organizatorów marszu:

Po usłyszeniu o nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla, ludzie, którzy w ubiegłym roku współtworzyli CMFA, chcą bardzo mocno podkreślić i raz jeszcze skorzystać z okazji, by wezwać do pokojowego rozwiązania konfliktu w Syrii i powstrzymania wszystkich aktów przemocy na jej terytorium.

Nagroda Nobla

Pokojowa Nagroda Nobla, tak jak inne nagrody ustanowione przez szwedzkiego wynalazcę Alfreda Nobla (wyjątkiem jest powstała w 1968 roku nagroda w dziedzinie ekonomii), jest wręczana zawsze 10 grudnia.

W oficjalnej uroczystości bierze udział król Szwecji, który osobiście wręcza nagrodę Nobla. Komitet Noblowski jeszcze przed 10 grudnia ogłasza, kto jest laureatem nagrody. Pokojowa Nagroda Nobla jest wyjątkiem: przyznaje ją Norweski Komitet Noblowski, a wręcza ją król Norwegii (wszystkie inne są przyznawane przez szwedzkie organizacje i z udziałem szwedzkiego króla).

Więcej o: