Silne trzęsienie ziemi w Japonii w rejonie Osaki. Są ofiary i co najmniej 40 rannych

Silne trzęsienie ziemi w rejonie Osaki - drugiego co do wielkości miasta Japonii. Wstrząsy miały magnitudę 6,1. Zginęły 3 osoby, co najmniej 40 jest rannych.

Do wstrząsów doszło w porannych godzinach szczytu. Według japońskiej The Fire and Disaster Management Agency co najmniej 40 osób zostało rannych w Osace i dwóch okolicznych prefekturach Hyogo i Kyoto. Dotychczas potwierdzono, że w kataklizmie zginęło 3 osoby.

Jedną z ofiar jest 9-letnia uczennica, którą przygniotła ściana w szkole w mieście Takatsuki na przedmieściach Osaki.

Wstrząsy utrudniły ruch w samej Osace, a w aglomeracji około 170 tysięcy gospodarstw domowych nie miało prądu, dostawy przywrócono. Nadal około 100 tysięcy osób nie ma gazu. Wstrzymano też kursowanie szybkiej kolei shinkansen, zakłócone zostały również kursy lokalnych pociągów. Wstrzymano też produkcję w niektórych zakładach. Część dróg została zalana. Znane jest co najmniej 14 przypadków osób, które utknęły w windach w trakcie trzęsienia. Zamknięto też część szkół. Rząd zwołał sztab kryzysowy.

Władze poinformowały, że trzęsienie nie wyrządziło szkód w elektrowni jądrowej znajdującej się w prefekturze Fukui. Służby sejsmiczne ostrzegają obywateli przed wstrząsami wtórnymi, do części z nich już doszło.

Więcej o: