Szef sztabu wyborczego Donalda Trumpa Paul Manafort trafi do aresztu

Paul Manafort - były szef sztabu wyborczego Donalda Trumpa - na swój proces poczeka w areszcie - zdecydował sąd.

Paul Manafort przez parę miesięcy prowadził kampanię wyborczą Donalda Trumpa. Postawiono mu poważne zarzuty - m.in. spiskowania przeciwko USA, prania pieniędzy i składania fałszywych zeznań. Na proces poczeka w areszcie.

Donald Trump: Manafort pracował dla mnie krótko

Donald Trump tłumaczył w piątek dziennikarzom, że Paul Manafort pracował dla niego "bardzo krótko". Według niego to było ok. 49 dni. Dziennikarze "The Guardian" szybko wytknęli, że Manafort prowadził kampanię Trumpa przez 5 miesięcy.

Paul Manafort podejrzany o nagabywanie świadków

W październiku ubiegłego roku Paul Manafort został postawiony w stan oskarżenia przez prokuratora prowadzącego rosyjskie śledztwo, Roberta Muellera. Zarzucono mu między innymi nielegalne operacje finansowe, przestępstwa podatkowe i składanie fałszywych zeznań. Zarzuty miały związek z pracą Manaforta na rzecz byłego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Początkowo sędzia zgodził się na zwolnienie byłego szefa sztabu Donalda Trumpa za kaucją w wysokości 10 milionów dolarów. Jednak w ubiegłym tygodniu prokuratorzy wysunęli nowe oskarżenia wobec Manaforta. Zarzucili mu, że wraz ze swoim współpracownikiem Konstantinem Kilimkinem, wywierali presję na dwóch świadków, by ci zeznali, iż nigdy nie prowadził lobbingu na rzecz Janukowycza w USA.

W piątek sędzia federalny z Waszyngtonu anulował decyzję o zwolnieniu za kaucją i nakazał skierowanie Paula Manaforta do aresztu do czasu procesu, który ma rozpocząć się we wrześniu. Prawdopodobnie będzie on musiał dodatkowo odpowiedzieć za utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości.

Paul Manafort zaprzecza zarzutom jakie postawiła mu prokuratura. Twierdzi też, że specjalny prokurator Robert Mueller przekracza swoje uprawnienia.

Kim Dzong Un i Donald Trump podpisali historyczne porozumienie

Więcej o: