Walczyli w Syrii i na Ukrainie. Teraz rosyjscy najemnicy mają nową fuchę. Ochraniają mundial

Mistrzostwa świata w piłce nożnej w Rosji ochraniają rosyjscy najemnicy, którzy brali udział w kampaniach w Syrii i na Ukrainie - podaje Reuters. I wylicza, ilu członków konkretnych grup będzie pilnować bezpieczeństwa na mundialu.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej ruszyły w czwartek i potrwają do połowy lipca. Jeszcze przed jego rozpoczęciem pojawiły się pytania o bezpieczeństwo. Jak donosi Reuters, mecze na mundialu 2018 będą ochraniać rosyjscy najemnicy, którzy walczyli w Syrii i na Ukrainie.

Mundial 2018. Najemnicy będą pilnowali porządku

W Soczi odbędą się m.in. mecze z fazy grupowej krajów takich jak Portugalia, Hiszpania, Belgia, Panama, Niemcy, Szwecja, Australia i Peru, a także mecze ćwierćfinałowe. Na pomoc policji ruszą kozacy z lokalnej organizacji Kuban Cossack Army, którzy delegują do ochrony meczów 538 najemników - podaje Reuters, powołując się na dane od rzeczniczki organizacji. Od 2014 roku, jak wylicza agencja, zginęło co najmniej sześciu jej członków. Trzech na wschodniej Ukrainie, dwóch w Syrii, a ostatni zmarł z przyczyn naturalnych, krótko po powrocie z Ukrainy.

Najemnicy pojawią się również w Samarze, gdzie w ramach mundialu zagrają m.in. Kostaryka, Serbia, Dania, Australia, Urugwaj, Rosja, Senegal i Kolumbia. Lokalna organizacja kozaków - Volga Cossack Army - wyśle do ochrony rozgrywek 54 przedstawicieli. Reuters przypomina, że jeden z członków tej organizacji zginął w syryjskiej Palmirze w 2016 roku.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej potrwają do połowy lipca 2018Mistrzostwa świata w piłce nożnej potrwają do połowy lipca 2018 Fot. Dmitri Lovetsky / AP Photo

Najemnicy pojawią się również w Rostowie, gdzie kibice będą mogli zobaczyć mecze takich drużyn jak Brazylia, Szwajcaria, Urugwaj, Arabia Saudyjska, Korea Południowa, Meksyk, Islandia czy Chorwacja. W tym mieście dodatkowej ochrony podejmą się członkowie lokalnej organizacji Great Don Army, która wyśle około 200 ochroniarzy. Jeden z jej przedstawicieli w zeszłym roku został pojmany w Syrii przez tzw. państwo islamskie. Jego los do dzisiaj nie jest znany.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej pod ochroną

Nie inaczej będzie w Jekaterynburgu, gdzie rozgrywki Mistrzostw Świata w Piłce Nożej 2018 dodatkowo będzie ochraniać 65 najemników z The Orenburg Cossack Army. Mają ochraniać stadion oraz okolice lotniska. W tym mieście zagrają m.in. Egipt, Urugwaj, Francja, Peru, Japonia, Senegal, Meksyk i Szwecja. Przynajmniej dwóch członków tej organizacji zginęło na Ukrainie, a trzech w Syrii - podaje Reuters, powołując się na oficjalną stronę organizacji.

W Jessentuki, gdzie bazę ma drużyna Nigerii, do ochrony włączy się organizacja The Terek Cossack Army. Organizacja straciła czterech najemników na Ukrainie i jednego w Syrii.

Mecze podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej odbędą się również na terenie Kaliningradu. Zagrają tu m.in. Nigeria, Chorwacja, Serbia, Szwajcaria, Hiszpania, Maroko, Anglia i Belgia. W ochronę włącza się najemnicy  The Baltic Cossac District. Kilka miesięcy temu jeden z członków tej organizacji został zabity w Syrii.

Mundial 2018 w Rosji trwa w najlepszeMundial 2018 w Rosji trwa w najlepsze Fot. Rebecca Blackwell / AP Photo

Bombardowania, gruzy, ranni i zabici. Od 7 lat to dla nich codzienność

Więcej o: