Odnalazł się skradziony list Krzysztofa Kolumba sprzed 500 lat. Obwieszczał odkrycie Nowego Świata

Watykan odzyskał list Krzysztofa Kolumba z 1493 roku. Dokument jest w tej chwili wart fortunę.

To był najważniejszy list w życiu Krzysztofa Kolumba. Sporządził go w 1493 roku, w cztery miesiące po odkryciu Nowego Świata. Oryginalny list został napisany w Hiszpanii i trafił na hiszpański dwór, do króla Ferdynanda Aragońskiego i królowej Izabeli, którzy wspomogli wyprawę podróżnika.

List Kolumba szybko przetłumaczono na łacinę, a kolejne kopie wykonał rzymski drukarz Stephan Plannck. Do Watykanu łacińska wersja listu trafiła dużo później, w 1921 roku, jako część większego zbioru.

List Krzysztofa Kolumba. Co było w liście?

List obwieszczający wielkie odkrycie miał 8 stron. Kolumb opisał w nim urodzajne wyspy, bujnie porośnięte "drzewami sięgającymi gwiazd" oraz "onieśmielonych tubylców", którzy - zdaniem Kolumba - byli gotowi do tego, by przyjąć chrześcijaństwo.

Niemiłą niespodziankę przeżyli watykańscy bibliotekarze w 2011 roku. Wówczas amerykański ekspert ustalił, że w archiwach Stolicy Apostolskiej znajduje się fałszywa wersja listu Kolumba. Okazało się, że ktoś wykradł oryginał z Biblioteki Watykańskiej i podłożył fałszywkę. Kiedy? Dokładnie nie wiadomo - eksperci, którzy oceniali falsyfikat, datują go na XIX lub XX wiek.

Okazało się, że list Kolumba w 2004 roku trafił do kolekcjonera Davida Parsonsa z USA. Parsons zmarł w 2014 roku. Gdy wyszło na jaw, że list został skradziony, wdowa zdecydowała się go zwrócić. Uroczystość przekazania listu Krzysztofa Kolumba odbyła się 14 czerwca w Watykanie. - Zwracamy to prawowitym właścicielom - mówiła podczas ceremonii ambasador USA przy Watykanie Callista L. Gingrich.

W 2004 roku wspomniany kolekcjoner kupił list Krzysztofa Kolumba za 875 tys. dolarów. Obecnie jego wartość wyceniana jest na 1,2 miliona dolarów.

Papamobile tratuje konną policjantkę. Papież Franciszek zatrzymuje przejazd, by jej pomóc

Więcej o: