Propaganda w Korei Północnej wykorzystała jeden nieopatrzny gest Donalda Trumpa. W USA oburzenie

Propaganda Korei Północnej pokazała, jak Donald Trump salutuje generałowi reżimu Kim Dzong Una. Na Trumpa spadła fala krytyki.

Propaganda Korei Północnej wyemitowała 40-minutowy materiał z historycznego szczytu z udziałem "Szanownego Najwyższego Przywódcy" (tak w oficjalnych komunikatach nazywany jest Kim Dzong Un). Propagandowy reportaż jest szeroko opisywany przez media w USA. Dlaczego?

Donald Trump wywołał burzę

Widzowie musieli czekać 20 minut, by na ekranie pojawił się Donald Trump, ale to właśnie jego obecność w materiale północnokoreańskiej telewizji jest szeroko komentowana. W reportażu widzimy prezydenta USA, który wita się z przedstawicielami reżimu Kim Dzong Una. Donald Trump podchodzi do północnokoreańskiego generała z zamiarem podania mu ręki, wtedy wojskowy salutuje. Po chwili konsternacji salutuje też Donald Trump, po czym panowie podają sobie ręce. Ta scena wywołuje szeroki uśmiech na twarzy Kim Dzong Una.

Gest Trumpa w USA wywołał falę oburzenia, ta właśnie przetacza się przez media społecznościowe. Emerytowany generał US Army, Paul Eato, dla NBC News ocenił:

To niestosowne, by zwierzchnik naszych sił zbrojnych salutował wojskowemu przeciwnika, zwłaszcza takiego, który jest odpowiedzialny za morderstwa i niewypowiedziany terror, skierowany przeciwko własnemu narodowi.

Ekspert NBC News Jack Jacobs, odznaczony Medalem Honoru (najwyższe amerykańskie odznaczenie wojskowe), tłumaczy, że gest generała z Korei Północnej był okazaniem szacunku Donaldowi Trumpowi. Według niego gest Trumpa z kolei był prawdopodobnie spontaniczną odpowiedzą, którą - jeśli byłby wojskowym doradcą prezydenta - stanowczo by odradzał. 

Kim Dzong Un w Singapurze witany jak w Pjongjangu 

Cały materiał z północnokoreańskiej telewizji na temat wizyty Kim Dzong Una w Singapurze jest dostępny na Youtube. Relację z wizyty "Najwyższego Przywódcy" prezentowała oczywiście Ri Chun Hi, twarz reżimowej KCTV, która na antenie pojawia się tylko, gdy dzieje się coś NAPRAWDĘ ważnego.

Co jeszcze pokazała propaganda? Zobaczymy m.in. tłumy witające Kim Dzong Una na ulicach Singapuru. Ludzie machają, robią zdjęcia i uśmiechają się. To niewiele się różni od końcowych ujęć z powitania dyktatora w Pjongjangu - zwrócił uwagę dziennikarz i ekspert od Korei Północnej, Martyn Williams.

 

Kim Dzong Un i Donald Trump podpisali historyczne porozumienie

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Propaganda w Korei Północnej wykorzystała jeden nieopatrzny gest Donalda Trumpa. W USA oburzenie
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl