Baobaby obumierają w zastraszającym tempie. Co jest przyczyną?

Najstarsze i najbardziej okazałe afrykańskie baobaby zaczęły masowo obumierać. Naukowcy nie ustalili przyczyny zjawiska. Prawdopodobnie ma to związek ze zmianami klimatu.

Baobaby liczące od 1100 do 2500 lat, których szerokość wynosi tyle, co długość autobusu, więdną w całości lub częściowo. Przez ostatnie lata obumarło 9 z 13 najstarszych afrykańskich baobabów.

Baobab. Właściwości lecznicze >>>

Baobaby – drzewa życia

Baobaby to jedne z największych i najstarszych drzew na naszej planecie. Naturalnie występują w Afryce, a także na innych kontynentach w obszarze klimatu tropikalnego. Powykręcane gałęzie baobabu przypominają korzenie. Te drzewa mogą żyć nawet 3 tysiące lat. Baobaby magazynują wodę w swoim pękatym pniu – potrafią zmieścić jej nawet 120 000 litrów. Liście baobabów stanowią pożywienie, a także służą do produkcji naturalnych lekarstw, natomiast korę wykorzystuje się do tworzenia lin, koszy, tkanin, a nawet czapek. Baobaby są niezwykle wytrzymałe – można je podpalić lub zedrzeć z nich korę, a one po pewnym czasie wytworzą po prostu nową tkankę zewnętrzną. Jednak jeśli nie mają wystarczającej ilości wody, to gniją od pnia i upadają.

Wyniki badań baobabów

Naukowcy badali przyczynę wyginięcia tak dużej ilości sędziwych drzew. Okazało się, że chodzi o brak wody. W badanych próbkach było zaledwie 40 procent wody, podczas gdy norma dla baobabów wynosi 75-80 procent. Nie można jednoznacznie ustalić, dlaczego drzewa nie miały wystarczającej ilości płynu. Naukowcy wysnuwają przypuszczenie, że winne są zmiany klimatyczne.

Więcej o: