Baltops 18. Ćwiczyli desant żołnierzy NATO na plażę w Ustce

Baltops 18. Na Morzu Bałtyckim odbywają się 46. ćwiczenia wojsk NATO. W Ustce przeprowadzono desant prawie pięciuset amerykańskich marines oraz żołnierzy rumuńskiej piechoty morskiej.

Baltops 18 rozpoczęły się w Kłajpedzie, bo w tym roku zorganizowanie fazy przygotowawczej manewrów powierzono Litwie. Tam ustalono szczegóły dotyczące ćwiczeń. 

Baltops 18 - desant na plażę w Ustce

W następnej kolejności żołnierze odbyli ćwiczenia, których celem było odgrywanie wojsk międzynarodowych. To właśnie w ramach tego zadania odbył się desant żołnierzy z morza na plażę w Ustce. Brali w nim udział - jak podała TVN24 - amerykańscy marines i żołnierze rumuńskiej piechoty morskiej. Jak mówił kpt. Brian Finman, grupa zadaniowa ma "zademonstrować zdolność do przerzutu sił na brzeg".

Tak wyglądała ta część ćwiczeń Baltops 18:

Czym są ćwiczenia Baltops?

Baltops (Baltic Operations) to kryptonim największych międzynarodowych ćwiczeń morskich na Morzu Bałtyckim. Nasz kraj jest jednym z państw-gospodarczy. Organizowanie manewrów Baltops przez sojuszników NATO ma miejsce od 1972 roku. Od 1993 roku udział bierze w nich również Polska i inne dawne państwa socjalistyczne.

Ćwiczenia międzynarodowe przeprowadzane w ramach Baltops mają wyszkolić żołnierzy w zakresie odnajdywania i zwalczania okrętów podwodnych, prowadzenia wojny powietrznej i minowej oraz desantu morskiego.

BaltopsBaltops Fot. Mindaugas Kulbis / AP Photo

Baltops 18. Kto uczestniczył?

W Baltops udział wzięło kilka okrętów, w tym ORP Kraków. Na jego pokładzie znalazł się pluton amerykańskich Marines. Po desancie żołnierzy, do brzegu dobił ciężki sprzęt. Z pokładu USS Oak Hill wyruszyły gąsienicowe amfibie, potem przerzucono również czołgi oraz pojazdy pomocnicze.

Więcej o: