Austria zamyka meczety i wydala część imamów. Stanowcza reakcja po inscenizacjach z udziałem dzieci

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zapowiedział zamknięcie siedmiu meczetów i wydalenie z kraju imamów. Chodzi o inscenizacje z udziałem dzieci, które tam się odbywały.

Prawicowy kanclerz Austrii Sebastian Kurz zapowiedział, że jego kraj zamknie siedem meczetów, wydali także pewną liczbę imamów.

Austria zamyka meczety 

Ma to związek ze śledztwem, w wyniku którego ustalono, że w meczetach organizowano inscenizacje z udziałem dzieci, podczas których przedstawiano bitwę o Gallipoli z 1916 roku, zwycięską dla Imperium Osmańskiego, a przegraną przez kraje Ententy.

Austriackich polityków oburzył fakt, że dzieci występowały w mundurach i musiały udawać nieżywe. Jak podaje portal alarabiya.net zdjęcia z inscenizacji opublikował tygodnik Falter. "Udawane zwłoki" dzieci były podczas przedstawienia udekorowane tureckimi flagami. Sebastian Kurz stwierdził podczas konferencji dotyczącej śledztwa, że w Austrii nie ma miejsca na "polityczny islam i radykalizm". Zamknięty zostanie m.in. ortodoksyjny meczet w Wiedniu oraz sześć meczetów tzw. Arabskiej Wspólnoty Religijnej. 

Sebastian Kurz zwołał specjalną konferencję

O krokach, które Austria zamierza podjąć wobec niektórych imamów i meczetów, poinformowali podczas porannej konferencji prasowej kanclerz Sebastian Kurz, wicekanclerz Heinz-Christian Strache i minister spraw wewnętrznych Herbert Kickl. Jak informuje z kolei ABC News, austriacki rząd działa na podstawie ustawy z 2015 r., która ma umożliwić kontrolę społeczności wyznaniowych, które są finansowane przez zagraniczne jednostki. Obecnie rozpatrywane są zezwolenia na pobyt 40 imamów z Turcji.

Antyrządowe protesty w Iranie. Ponad 20 ofiar śmiertelnych starć z policją

Więcej o: