Awaria Facebooka dotknęła 14 mln osób. Facebook ujawnia, co się stało i przeprasza

Awaria Facebooka dotknęła miliony użytkowników. Posty, które chcielibyśmy, by pozostały prywatne, mogły opublikować się jako publiczne. Facebook zapewnia, że została już usunięta i przeprasza.

Awaria Facebooka sprawiła, że jako domyślne ustawienie prywatności serwis proponował „publiczne” - nawet jeżeli wcześniej publikowaliśmy posty dla węższej grupy, np. „tylko dla znajomych”. Ponieważ normalnie Facebook przyjmuje jako domyślne nasze dotychczasowe ustawienia, wielu użytkowników nie zwróciło uwagi na zmianę i publikowało posty jako publiczne.

Facebook właśnie poinformował, że awaria miała miejsce w dniach 18-27 maja i dotknęła 14 mln użytkowników. 

Facebook przeprasza

W czwartek Facebook zaczął informować użytkowników o awarii i zaproponował, by przejrzeli wcześniejsze posty. Erin Egan, szef ds. prywatności, wystosował też przeprosiny. 

Facebook dopiero co zmagał się z wizerunkowymi skutkami tzw. afery Cambridge Analitica. Chodzi podejrzenie, że dane kilkudziesięciu milionów użytkowników Facebooka zostały wykorzystane, za pośrednictwem zajmującej się politycznym doradztwem brytyjskiej firmy Cambridge Analytica, do politycznych celów w ostatnich wyborach prezydenckich w USA. Mark Zuckerberg składał przed kongresem USA zeznania dotyczące m.in. prywatności na Facebooku. 

Polecamy: Prywatność na Facebooku. Ekspert: w Europie nasze dane są dużo lepiej chronione

Facebook będzie płatny? Mark Zuckerberg przed Senatem w ogniu trudnych pytań

Więcej o: