USA przeciwko rezolucji chroniącej Palestyńczyków. Polska wstrzymała się od głosu

Stany Zjednoczone zawetowały w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rezolucję, dotyczącą ochrony Palestyńczyków. Jej projekt, w imieniu państw arabskich złożył Kuwejt, domagając się międzynarodowego wsparcia dla Palestyńczyków po tym, jak ponad 100 z nich zginęło od izraelskiego ognia w czasie starć na granicy Strefy Gazy.

Za rezolucją opowiedziało się 10 państw, w tym Francja, Rosja i Chiny. Cztery kraje, wśród których była Polska, wstrzymały się od głosu. Do przyjęcia rezolucji wymagana jest większość 9 państw w liczącej 15 krajów Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz brak sprzeciwu ze strony pięciu stałych członków rady.

W projekcie rezolucji znalazło się wezwanie do podjęcia działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa palestyńskim cywilom w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu, a także do opracowania przez ONZ "międzynarodowego mechanizmu ochrony".
Rezolucja nie została przyjęta ze względu na amerykańskie weto. Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley tłumaczyła, że projekt nieprecyzyjnie charakteryzował to, co ostatnio działo się w Strefie Gazy. W grudniu ubiegłego roku Haley zawetowała natomiast projekt rezolucji, krytykujący prezydenta Donalda Trumpa za decyzję o przeniesieniu amerykańskiej ambasady do Jerozolimy.
W ostatnim czasie w Strefie Gazy znowu jest gorąco. Izrael jest coraz częściej ostrzeliwany z terenu Strefy, na co Izraelczycy odpowiadają ogniem. To największa eskalacja przemocy w regionie od czasu konfliktu z 2014 roku.

Więcej o: