Wysłannik Korei Płn. widział się z Trumpem. To pierwsza taka wizyta w USA od blisko 20 lat

Wysoki rangą przedstawiciel Korei Północnej spotkał się w Waszyngtonie z Donaldem Trumpem. Tematem wizyty było planowane na 12 czerwca spotkanie między prezydentem USA a północnokoreańskim dyktatorem.

Przedstawiciel Korei Północnej spotkał się w piątek w Waszyngtonie z Donaldem Trumpem. Kim Yong-chol osobiście przekazał amerykańskiemu prezydentowi list od Kim Dzong Una. Była to pierwsza od prawie 20 lat wizyta północnokoreańskiego polityka w Białym Domu. Prezydent Trump powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że wierzy iż Kim Dzong Un potwierdził zaangażowanie w denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego.

Wcześniej spotkanie z Pompeo

W czwartek przedstawiciel Korei Północnej Kim Yong-chol spotkał się z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo. Amerykanin nazwał spotkanie merytorycznym. Podczas spotkania miał zostać omówiony harmonogram planowanego spotkania liderów obu krajów.

Podczas konferencji prasowej Trump powiedział, że "nie może się doczekać dnia, kiedy będzie mógł znieść sankcje nałożone na Koreę Północną" 

Spotkanie Donald Trump - Kim Dzong Un w Singapurze

W połowie ubiegłego tygodnia Donald Trump odwołał zaplanowane na 12 czerwca w Singapurze spotkanie z Kim Dzong Unem. Amerykański prezydent tłumaczył swoją decyzję wyrażaną w ostatnim czasie wrogością ze strony władz Pjongjangu. Nie wykluczył jednak, że mimo odwołania spotkania, do osobistej rozmowy z przywódcą Korei Północnej ostatecznie dojdzie.

Z kolei w piątek Donald Trump oświadczył, że USA toczą rozmowy z przedstawicielami Korei Północnej w sprawie zorganizowania spotkania z Kim Dzong Unem. "Prowadzimy bardzo produktywne rozmowy z Koreą Północną dotyczące przywrócenia szczytu, który, jeśli dojdzie do skutku, prawdopodobnie odbędzie się w Singapurze w tym samym dniu, 12 czerwca" - napisał na Twitterze Donald Trump.

Przełomowe porozumienie Korei Północnej i Południowej. Koniec wojny i denuklearyzacja półwyspu

Więcej o: