Włochy mają nowy rząd. Tworzą go antysytemowy Ruch 5 Gwiazd i eurosceptyczna Liga

Nowy włoski rząd premiera Giuseppe Contego został zaprzysiężony w pałacu prezydenckim na Kwirynale. Utworzyły go ugrupowania zwycięskie w marcowych wyborach: antysytemowy Ruch 5 Gwiazd i eurosceptyczna Liga.

Gratulacje włoskiemu premierowi złożył szef Komisji Europejskiej. Jean Claude-Juncker we wpisie na portalu społecznościowym zapewnił, że Komisja "będzie po stronie Włoch na drodze reform". Zapowiedział także, że ta instytucja będzie zwracać uwagę na włoskie oczekiwania dotyczące przyszłości Unii.

Przewodniczący Rady Europejskiej w gratulacjach dla Giuseppe Contego powiedział z kolei, że zrobi wszystko, aby zagwarantować "pełny szacunku dialog i lojalną współpracę". Donald Tusk zaznaczył, że europejska społeczność może się rozwijać tylko wtedy, gdy jest oparta na tych wartościach.

Przysięgę od członków włoskiego rządu odebrał prezydent Sergio Mattarella. Jako pierwszy złożył ją premier Conte. W nowym rządzie funkcje wicepremierów pełnią przywódcy Ruchu i Ligi: Luigi Di Maio, który jest równocześnie ministrem pracy i Matteo Salvini - szef MSW. Szefowie bardzo ważnych resortów, minister spraw zagranicznych Enzo Moavero Milane i minister gospodarki i finansów prof. Giovanni Tria są bezpartyjni. Obaj są bardzo doświadczonymi politykami. Pełnili już funkcje ministrów.

Ministrem administracji publicznej jest jedna z najbardziej znanych we Włoszech adwokatów, reprezentująca Ligę Gulia Bongiorno.

Ministrem do spraw europejskich mianowany został 81-letni profesor ekonomii Paolo Savona. Wcześniej tej kandydatury na stanowisku ministra gospodarki i finansów nie zaakceptował - m.in. za ostrą krytykę Unii Europejskiej, Niemiec i członkostwa w strefie euro - prezydent Włoch.

Wśród 18 ministrów jest 5 kobiet. Elizabetta Trenta z Ruchu została ministrem obrony. Uroczystość zakończyło przekazanie dzwonka - symbolu władzy - Giuseppe Contemu przez poprzedniego premiera Paolo Gentilioniego.

Rząd Contego musi otrzymać jeszcze wotum zaufania w parlamencie.

Więcej o: