Rosyjski Sojusz desantowców Rosji poinformował agencję RIA Novosti, że pilot, który został zestrzelony w 1987 roku podczas wojny w Afganistanie odnalazł się. Dotychczas żołnierz był traktowany jako zaginiony, ale w 2018 roku został odnaleziony w Afganistanie.
Jak mówił gen. Walerij Wostrotin, szef Sojuszu desantowców Rosji, weteran wojny w Afganistanie, nie mógł podać zarówno imienia, jak i nazwiska odnalezionego pilota, zasłaniając się poufnością informacji.
Wostrotin zapewnił za to, że Rosja już rozmawiała z Afganistanem w sprawie jego powrotu do kraju.- To naprawdę niezwykłe, teraz musimy pomyśleć o pomocy finansowej, pracy dyplomatycznej - powiedział Wostrotin.
Jeśli te doniesienia się potwierdzą, to odnalezionego pilota oprócz łez wzruszenia po powrocie do kraju, mogą czekać niewygodne pytania. Jak wytłumaczyć, że przez 30 lat, przebywając w Afganistanie (pojawiają się też wątki państw Azji Centralnej i Pakistanu), nie próbował kontaktować się z rodakami w jakikolwiek sposób?
To nie pierwszy taki przypadek, gdy rosyjski żołnierz odnajduje się po latach. Głośno było o sprawie Bahretdina Hakimowa, pochodzącego z Uzbekistanu, który po 33. latach został odnaleziony w Afganistanie. Jak się okazało, Hakimow postanowił pozostać w tym kraju i nie wracać do Rosji.
Komitet Weteranów Wojennych od lat zajmuje się poszukiwaniem zaginionych żołnierzy w Afganistanie, odnalazł 29 z 265. Zdarzały się już przypadki, że cudownie odnalezieni dawni obywatele ZSRR nie decydowali się na powrót do Federacji Rosyjskiej.
Radzieckie wojska wkroczyły do Afganistanu 25 grudnia 1979 r., by poprzeć komunistyczny reżim w walce z partyzantką mudżahedinów wspieraną przez Stany Zjednoczone.
Walki trwały przez 9 lat i zakończyły się wycofaniem wojsk radzieckich. Według oficjalnych statystyk w czasie działań wojennych zginęło 15 031 żołnierzy rosyjskich. Nieoficjalnie przyjmuje się, że straty mogły być nawet dwukrotnie wyższe.
Zdaniem historyków udział w afgańskim konflikcie przyczynił się do upadku ZSRR. Skutki udziału w interwencji były widoczne w Rosji jeszcze przez całe lata 90. Weterani konfliktu afgańskiego stali się poważnym problemem społecznym.
Wielu z nich borykało się z alkoholizmem, narkomanią i licznymi chorobami. Często zasilali szeregi grup przestępczych powstających po upadku Związku Radzieckiego.