Premier Hiszpanii został odwołany. Rajoy przegrał głosowanie w parlamencie. W tle korupcja

Mariano Rajoy został odwołany z urzędu premiera Hiszpanii. Wotum nieufności przeciwko premierowi uzyskało większość w parlamencie. Ma to związek ze skandalem korupcyjnym.

- Służenie jako premier było dla mnie honorem - powiedział były już szef hiszpańskiego rządu Mariano Rajoy. Zapewniał, że zostawia Hiszpanię jako lepszy kraj, niż ją zastał w 2011 roku. Odszedł jednak nie w atmosferze honoru, a skandalu korupcyjnego - opisuje "The Guardian".

Nowym premierem zostanie Pedro Sánchez, lider opozycyjnej Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej. 

Złożony przez Sáncheza wniosek z wotum nieufności poparło 180 członków parlamentu. Do odwołania premiera potrzeba było co najmniej 176 głosów. Opozycja wygrała głosowanie dzięki poparciu deputowanych z małych partii, w tym baskijskich nacjonalistów.

Pedro Sanchez ma objąć urząd premiera w poniedziałek, a kilka dni później parlament będzie głosował nad zatwierdzeniem jego rządu.

Przez 7 lat rządów już wcześniej dochodziło do skandali w rządzącej Partii Ludowej. Tym razem hiszpański sąd uznał członków partii winnych czerpania ogromnych zysków z poważnej intrygi korupcyjnej. 

Więcej o: