Fiasko misji tworzenia rządu we Włoszech. Krytykujący Unię kandydat na premiera zrezygnował

We Włoszech misja tworzenia rządu przez profesora Giuseppe Contego zakończyła się fiaskiem. Kandydat na premiera antysystemowego Ruchu 5 Gwiazd i niechętnej Unii Ligi - złożył na ręce prezydenta Włoch rezygnację.

Prezydent Sergio Mattarella nie zgodził się, by ministerstwo gospodarki i finansów objął ostro krytykujący Unię Europejską i Niemcy profesor Paolo Savona.

Profesor Conte zrezygnował z misji tworzenia rządu po godzinnej rozmowie z prezydentem na Kwirynale. Jak wyjaśnił zaraz potem Sergio Mattarella kilkakrotnie dawał do zrozumienia, że objęcie kluczowego ministerstwa gospodarki i finansów przez Savonę będzie bardzo źle przyjęte przez unijnych partnerów Włoch i rynki finansowe, ale przywódcy Ruchu i Ligi upierali się przy tej kandydaturze.

Prof. Savona, który uważa, że wprowadzenie euro było błędem i pomogło Niemcom zdominować Europę, dziś w oświadczeniu wypowiedział się za silną, ale bardziej solidarną Europą. Nie przekonało to prezydenta Mattarelii, który niebawem powoła rząd ekspertów. Zdaniem włoskich komentatorów, oznacza to, że na jesieni odbędą się kolejne wybory.

Więcej o: