Weinstein usłyszał zarzuty gwałtu i molestowania seksualnego. Wyprowadzono go w kajdankach

Hollywoodzki producent usłyszał zarzuty związane ze stosowaniem przemocy seksualnej, w tym zarzut gwałtu. W piątek Weinstein oddał się w ręce policji w Nowym Jorku.

Harvey Weinstein, do niedawna najpotężniejszy człowiek Hollywoodu stanie przed sądem. Jest on oskarżony o gwałt i molestowanie kobiet. W nowojorskim komisariacie policji stawił się dobrowolnie w towarzystwie adwokatów. Chwilę później opuścił komisariat w kajdankach i stanął przed sądem. Zgodnie z postanowieniem sądu odpowiadać będzie z wolnej stopy. Musi jednak zapłacić kaucję w wysokości 1 miliona dolarów, oddać paszport i nosić bransoletkę z GPSem śledzącym każdy jego krok.

W oświadczeniu nowojorska policja podała, że Weinstein "został aresztowany i oskarżony o gwałt, przestępstwo seksualne, wykorzystywanie seksualne i niewłaściwe zachowania o podtekście seksualnym wobec dwóch kobiet". Policja w oświadczeniu podziękowała "dzielnym osobom, które przetrwały [ang. survivors], za ich odwagę, by szukać sprawiedliwości". Szczegóły zarzutów nie zostały ujawnione. 

Według ustaleń CNN jedną z kobiet Weinstein miał zgwałcić, drugą zmusić do seksu oralnego. W czwartek obrońca producenta nie chciał tego komentować.Jak podaje amerykańska stacja również Weinstein w piątek unikał pytań dziennikarzy. 

Kilkadziesiąt molestowanych kobiet i upadek giganta

Ponad 70 kobiet, w tym Ashley Judd, Gwyneth Paltrow, Angelina Jolie i Rose McGowan, oskarżyło Weinsteina o seksualne napastowanie i gwałty. Weinstein nie przyznaje się do winy. O skandalu napisały w ubiegłym roku NYT i New Yorker dając początek akcji MeToo. Ujawnienie afery doprowadziło do upadku najpotężniejszego producenta Hollywoodu. Jego firma ogłosiła bankructwo, został wyrzucony m.in. z Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, która przyznaje Oskary. W gruzach legło również jego życie prywatne. Po ujawnieniu skandalu o rozwód wystąpiła żona Weinsteina.

Poza Nowym Jorkiem w sprawie Weinsteina śledztwa toczą się również w Los Angeles i Londynie. Producent od początku zaprzeczał zarzutom.

Skandal seksualny w Hollywood. Molestowanie i gwałty w świecie show-biznesu. Kto został oskarżony, a kto padł ofiarą? [PODSUMOWANIE]