Julia Skripal udzieliła wywiadu w tajnej kryjówce. Pierwszy raz po otruciu

Julia Skripal zabrała głos po raz pierwszy od ataku na nią i jej ojca. Jak mówiła, ma nadzieję, że w przyszłości uda jej się "wrócić do domu", czyli Rosji. Powiedziała, że próba otrucia "wywróciła jej życie do góry nogami".

Julia Skripal, 33-letnia córka podwójnego agenta Siergieja Skripala, wypowiedziała się w środę dla agencji Reutera po raz pierwszy od ataku na początku marca.

To było szokujące, że użyto broni chemicznej. Moje życie wywróciło się do góry nogami. Obudziłam się (Julia Skripal przebywała w śpiączce 20 dni - red.) i od razu usłyszałam, że obydwoje zostaliśmy otruci. Mamy szczęście, że przeżyliśmy próbę zabójstwa

- mówiła.

Krótkiego wywiadu Julia Skripal udzieliła z tajnego miejsca w Londynie - zarówno ona i ojciec są pod ochroną brytyjskich służb.

Nasza rekonwalescencja jest powolna i bardzo bolesna. Chcę pomóc ojcu w powrocie do zdrowia, a w dalszej perspektywie mam nadzieję, że będę mogła wrócić do swojego rodzinnego kraju (Rosji - red.) 

- stwierdziła.

Julia Skripal wydała oświadczenieJulia Skripal wydała oświadczenie Dylan Martinez / AP / AP

Otrucie Skripalów

Przez lata Siergiej Skripal był podwójnym agentem. Pracując dla rosyjskiego wywiadu wojskowego, przekazywał informacje brytyjskiemu MI6. Został skazany za zdradę, ale potem - w ramach programu wymiany szpiegów - trafił na Wyspy Brytyjskie.

Brytyjscy śledczy wciąż usiłują rozwikłać tajemnicę otrucia 66-letniego Skripala i jego 33-letniej córki Julii. Oboje zostali znalezieni nieprzytomni 4 marca na ławce przed centrum handlowym w Salisbury w Anglii. Przez wiele tygodni lekarze ostrzegali w nieoficjalnych rozmowach, że trzeba przygotować się na najgorsze.

Na początku kwietnia ze szpitala wypuszczono jednak Julię Skripal. 18 maja lekarze dali zielone światło jej ojcu, choć podkreślają, że leczenie nie jest jeszcze zakończone. W wydanym przez szpital oświadczeniu czytamy, że opieka nad Julią i Siergiejem Skripalem była wielkim wyzwaniem, również pod względem psychicznym.

Atak silną trucizną w brytyjskiej restauracji. Były rosyjski szpieg w stanie krytycznym

Więcej o: