Co z historycznym szczytem? Trump mówi, że spotkanie z Kim Dzong Unem może być opóźnione

Prezydent USA Donald Trump oznajmił, że zaplanowane na przyszły miesiąc spotkanie z Kim Dzong Unem może być przesunięte - informuje BBC.

Po tym, jak Korea Północna odwołała spotkania z przedstawicielami Korei Południowej (powodem miały być manewry wojskowe USA i sąsiada z południa), pojawiły się głosy, że także spotkanie Kim Dzong Una z prezydentem USA może być odwołane.

Według planów ma do niego dojść 12 czerwca tego roku w Singapurze. Tymczasem we wtorek w Białym Domu m.in. o Korei Północnej rozmawiali prezydent Korei Południowej Mun Dze In i Donald Trump. To właśnie podczas tego spotkania Trump powiedział, że szczyt z udziałem Kim Dzong Una może być opóźniony - informuje BBC.

- Są pewne warunki, których spełnienia oczekujemy. Jeśli to nie nastąpi, to nie będzie spotkania - powiedział Donald Trump dodając, że w takim wypadku spotka się z Kim Dzong Unem później. Amerykański prezydent oświadczył, że jest gotów zagwarantować bezpieczeństwo północnokoreańskiemu przywódcy w czasie spotkania. Wyraził też przekonanie, że Kim Dzong Un poważnie myśli o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Forum z udziałem Trumpa ma dotyczyć wdrożenia rozwiązań pokojowych pomiędzy obiema Koreami, w tym doprowadzić do formalnego zakończenia trwającej od dziesięcioleci wojny i całkowitej denuklearyzacji. W jego trakcie po raz pierwszy w historii urzędujący amerykański prezydent ma spotkać się z przywódcą Korei Północnej.

ZOBACZ TEŻ: Kim Dzong Un zażądał powrotu 12 kelnerek. Ma kolejny pretekst do straszenia zerwaniem rozmów

Korea Północna ociepla wizerunek

Tego samego dnia do Korei Północnej zaczęli napływać dziennikarze z całego świata, którzy obserwować ceremonię zamknięcia poligonu testów nuklearnych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, Korea Północna nie wpuściła na swoje terytorium dziennikarzy mediów południowokoreańskich.

Procesu zamykania ośrodka testów nie będą obserwowali międzynarodowi eksperci. Południowokoreańskie media zwracają zaś uwagę, że w tej sytuacji trudno zweryfikować, czy poligon doświadczalny w rzeczywistości zostanie zniszczony.

ZOBACZ TEŻ: Niespodziewana ucieczka z Korei Północnej. Z nikim od Kim Dzong Una nie udało się skontaktować

Witam, tu Michał Protaziuk. Widzę, że lubisz wiedzieć więcej. Dlatego wypróbuj nasz nowy newsletter >>>

Więcej o: