F-35 użyty w boju po raz pierwszy w historii. Izraelski generał chwali dokonania armii

Izrael ogłosił, że jako pierwsze państwo wykorzystał w boju nowoczesne myśliwce F-35 produkcji amerykańskiej. Takie informacje pojawiły się na stronach IDF we wtorek.

Izraelczycy korzystają ze spersonalizowanego modelu myśliwca F-35 - F-35I Adir. Dotychczas żadna z maszyn nie brała udziału w walce, aż do wtorku 22 maja. Na koncie IDF (Israel Defense Forces) na Twitterze pojawił się wpis, zgodnie z którym Izrael stał się pierwszym krajem, który wykorzystał myśliwiec nowej generacji. Stany Zjednoczone na program F-35 wydały dotychczas ponad 400 miliardów dolarów.

Media izraelskie donoszą, że dowódca sił powietrznych gen. Amikam Norkin doprecyzował, że F-35 wzięły udział w dwóch akcjach. Oprócz tego pokazał zdjęcie izraelskiego F-35, który przelatywał nad Bejrutem. Brakuje jednak konkretnej informacji - gdzie i kiedy Izrael wykorzystał samolot w walce (we wtorek poinformowano o sukcesie, nie o dniu akcji). 

Wykorzystanie F-35 to spory przełom - supermyśliwiec 5. generacji, mogący osiągać prędkość ponaddźwiękową. Izrael wykorzystując samolot w boju wyprzedził nawet Stany Zjednoczone, w których F-35 powstało i jest produkowane. W USA maszyny są wciąż testowane.

 

Witam, tu Michał Protaziuk. Widzę, że lubisz wiedzieć więcej. Dlatego wypróbuj nasz nowy newsletter >>>

Więcej o: