W uroczystości zaprzysiężenia Giny Haspel na dyrektora CIA wziął udział prezydent Donald Trump. Amerykański prezydent powiedział, że Gina Haspel zdobyła sobie powszechny szacunek i uznanie wewnątrz CIA, w strukturach rządu i za granicą.
- Dzisiejszy dzień przejdzie także do historii, ponieważ Gina jest pierwsza kobietą, która pokieruje CIA - stwierdził Trump.
Nowa dyrektor CIA wyraziła uznanie dla wszystkich kobiet, które pracują i pracowały w agencji. Podkreśliła wyjątkowość i profesjonalizm Centralnej Agencji Wywiadowczej.
- Jesteśmy najlepsi, a naszym wyzwaniem jest, byśmy tacy pozostali. Powinniśmy wyciągać wnioski z przeszłości, ale nie powinniśmy w niej tkwić. Musimy stale uczyć się, dostosowywać i udoskonalać - powiedział Gina Haspel i obiecała zwiększenie współpracy międzynarodowej i większe zaangażowanie CIA na świecie.
Nominacji Haspel sprzeciwiało się jednak wielu amerykańskich polityków, m.in. senator i były kandydat na prezydenta USA John McCain. Wszystko z powodu poprzednich działań, które podejmowała, będąc w CIA.
Gina Haspel zaczęła pracę w CIA w 1985 roku. Pracowała nie tylko w kraju, ale również za granicą. Największe kontrowersje budzi jej udział w programie CIA, który dotyczył stosowania tortur wobec więźniów podejrzewanych o terroryzm.
Jak informowały amerykańskie media, od 2002 r. Haspel nadzorowała więzienie CIA w Tajlandii, w której znajdowali się podejrzani o terroryzm Abd al-Rahim al-Nashiri i Abu Zubaydah. Mężczyźni byli tam torturowani m.in. poprzez podtapianie.
Gdy sprawa wyszła na jaw, amerykańskie władze odpowiedziały, że Abu Zubaydah był torturowany zanim Haspel objęła stanowisko. Media skorygowały doniesienia, nadal jednak zwracały uwagę, że za jej rządów dochodziło do torturowania al-Nashiriego.
Jak podawała„The New York Times”, nowa szefowa CIA brała także udział w zniszczeniu taśm wideo, które dokumentowały brutalne przesłuchania z tajnych więzień amerykańskiego wywiadu, m.in w Tajlandii i w Polsce. CIA zaprzeczyła tym informacjom i winę zrzuciła na ówczesnego przełożonego nowej sekretarz stanu, Jose Rodrigueza.
Mimo kontrowersji Haspel otrzymała wiele odznaczeń, między innymi nagrodę im. George'a H. W. Busha za walkę z terroryzmem.
Witam, tu Michał Protaziuk. Widzę, że lubisz wiedzieć więcej. Dlatego wypróbuj nasz nowy newsletter >>>