Stany Zjednoczone zdecydowały: Nie uznamy wyników wyborów w Wenezueli

Stany Zjednoczone nie uznają wyników wyborów prezydenckich w Wenezueli. W zamian USA rozważają nałożenie na ten kraj sankcji naftowych.

O decyzji USA poinformował zastępca sekretarza stanu John Sullivan. Dodał, że reakcja na wybory będzie przedmiotem rozmów podczas jutrzejszego spotkania G20 w Buenos Aires. Wcześniej odrzucenie wyników wyborów zapowiadała także Unia Europejska.

Faworytem do zwycięstwa w niedzielnych wyborach jest dotychczasowy prezydent Nicolas Maduro, przywódca Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli.
Dwóm głównym liderom sił opozycyjnych zakazano startu w wyborach, inni zostali aresztowani lub zmuszeni do emigracji, a najsilniejsze ugrupowania krytyczne wobec dotychczasowych władz bojkotują wybory.

Wenezuela zmaga się z najpoważniejszym od lat kryzysem politycznym, społecznym i gospodarczym. Problemem jest nie tylko rekordowa w skali świata, pięciocyfrowa inflacja i słabnąca z każdym dniem waluta, ale też masowa emigracja Wenezuelczyków - według szacunków ONZ kraj opuszcza dziennie nawet 5 tysięcy osób. Mieszkańcy Wenezueli często mają problem z dostępem do podstawowych dóbr, takich jak żywność czy leki.

CZYTAJ TEŻ: Wenezuela. Pod rządami Maduro ludzie głodują i uciekają. Ale w niedzielę i tak najpewniej wygra on wybory prezydenckie

Więcej o: