Ramadan 2018. Muzułmanie rozpoczynają święty post. Jakie zakazy obowiązują, kogo ominą?

Ramadan to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Dla wyznawców islamu jest on świętym miesiącem, w trakcie którego obchodzą oni objawianie Koranu. Ramadan rozpoczyna się dziś wieczorem, jednak zgodnie z decyzją Ligi Muzułmańskiej pierwszy dzień Ramadanu wypada jutro.

W trakcie Ramadanu muzułmanów obowiązuje wiele religijnych zakazów. Przestrzeganie postu w czasie tego miesiąca to jeden z pięciu filarów religii muzułmańskiej. Ramadan 2018 potrwa do wieczora 14 czerwca.

Ramadan – jakie zakazy?

Obchodzenie ramadanu wymaga przestrzegania postu od jedzenia i picia od zmierzchu do świtu. Zwyczajowo spożywa się dwa posiłki: wieczorem (iftar) i nad ranem (suhur). Brak wstrzemięźliwości skutkuje uznaniem danej osoby za niewierną. Po porannej modlitwie jedzenie jest już zakazane. Post trwa 29 lub 30 dni. Oprócz tego wyznawcy islamu muszą wyrzec się palenia tytoniu. Stosunki seksualne są dozwolone jedynie w nocy.

Ramadan. Wymiar duchowy

Ramadan ma być dla wyznawców islamu czasem, który mają spędzić na modlitwie, rozważaniach, dobrych uczynkach oraz szukaniu kontaktu z Bogiem. Odczuwanie głodu ma zmusić poszczące osoby do zwrócenia uwagi na najbardziej potrzebujących. 

Kto nie musi pościć?

Z postu w trakcie ramadanu zwolnione są:

  • osoby starsze i nieuleczanie chore. W zamian za to muszą nakarmić biedną osobę za każdy dzień, w którym nie pościły,
  • kobiety w ciąży, połogu czy też karmiące piersią, a także chorzy, dla których post mógłby być przeszkodą w wyzdrowieniu, 
  • dzieci do osiągnięcia dojrzałości płciowej,
  • cierpiący na choroby nieuleczane oraz będący w śpiączce,
  • post nie dotyczy również osób podróżujących, jeśli sprawia im on kłopot. Te osoby muszą odrobić post, tzn. pościć w innym terminie.
Więcej o: