Komisja Europejska podjęła decyzję ws. Polski. Frans Timmermans: bez szans na wycofanie art. 7

Komisja Europejska nadal ma zastrzeżenia w sprawie polskich reform sądownictwa i nie zakończy na razie procedury związanej z artykułem 7. Decyzję ogłosił szef KE Frans Timmermans.

Komisja Europejska nadal ma zastrzeżenia w sprawie polskich reform sądownictwa i nie zakończy na razie procedury związanej z artykułem 7 unijnego traktatu.

Poinformował o tym wiceszef Komisji Frans Timmermans przed spotkaniem unijnych ministrów do spraw europejskich w Brukseli. Wiceprzewodniczący ma dziś zdać relację unijnym ministrom z prowadzonego dialogu z Warszawą.

- Dokonaliśmy pewnego postępu, ale jeszcze nie możemy powiedzieć, że wszystkie problemy zostały rozwiązane - powiedział wiceszef KE. Pytany, czego oczekuje od polskich władz Frans Timmermans odpowiedział, że wszystko jest w wysłanych do Warszawy rekomendacjach. - Chodzi o zagwarantowanie praworządności, musi być jasny trójpodział władzy i muszą być gwarancje niezależności sądownictwa, a mamy wciąż co do tego wątpliwości - dodał Timmermans.

Artykuł 7 - co zawiera?

Komisja Europejska rozpoczęła procedurę związaną z artykułem 7 w grudniu ubiegłego roku; zakwestionowała zmiany w sądownictwie wprowadzone przez PiS. Miesiąc temu Polska wprowadziła pierwsze zmiany w ustawach sądowych, kilka dni temu kolejne, ale wiceszef KE poinformował, że nie wszystkie postulaty Brukseli zostały spełnione.

Zobacz też: "Komisja Europejska pokazała PiS-owi miejsce w szeregu. Bruksela nie zwolni"

Więcej o: