25 maja. Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, pierwszy dzień prac nad Ołtarzem Mariackim [KALENDARIUM]

Dziś 25 maja, 145 dzień roku. To m.in. Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Jakie inne święta i rocznice obchodzimy tego dnia?

25 maja -  Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. To święto ma zwrócić uwagę na problem zaginięć dzieci na świecie. W Polsce rocznie ginie ok. siedem tysięcy dzieci. By pomóc w poszukiwaniach wprowadzono tzw. Child Alert.

Co to jest Child Alert?

25 maja - Dzień Wyzwolenia Afryki

25 maja obchodzimy Dzień Wyzwolenia Afryki. Jest to międzynarodowe, coroczne święto obchodzone od 1968 roku. Powstało z inicjatywy Organizacji Jedności Afrykańskiej, zrzeszającej wszystkie państwa kontynentu afrykańskiego z wyjątkiem Maroka. Święto to upamiętnia stworzenie tej organizacji, które miało miejsce 25 mają 1963 roku, kiedy przedstawiciele 30 niepodległych krajów afrykańskich spotkali się w stolicy Etiopii, w mieście Abbis Abeba. W tym czasie niezależność od rządów kolonialnych uzyskało 2/3 Afryki. Ostatnim krajem afrykańskim, który ogłosił niepodległość była Erytrea, która proklamowała niepodległość w 1991 roku, która została uznana dwa lata później.

25 maja. Dziś Dzień Wyzwolenia Afryki25 maja. Dziś Dzień Wyzwolenia Afryki Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl


Przeczytaj także: Miał nazwać kraje Afryki i Haiti "zadupiem". Donald Trump broni się i obwinia Demokratów >>>

25 maja 1477 – Wit Stwosz chwyta za dłuto

541 lat temu Wit Stwosz, niemiecki rzeźbiarz, grafik i malarz, rozpoczął pracę nad nastawą ołtarzową w kościele Mariackim w Krakowie. Dzieło to nazywane jest czasem ołta-rzem Zaśnię-cia Naj-święt-szej Marii Pan-ny. Ołtarz mariacki jest pen-tap-ty-kiem, co oznacza, że posiada 5 skrzydeł. Dzieło zachwyca nie tylko bogatym zdobieniem, ale także wielkością – retabulum Wita Stwosza ma 11 na 13 metrów. Na nastawie ołtarzowej znajduje się ponad 200 figur, z których najwyższe mają wielkość 2,8 metra. Postaci zostały wyrzeźbione w jednolitych klockach lipowych, tło w modrzewiu, natomiast cała konstrukcja zbudowana jest z mocnego, stabilnego dębu. Ołtarz Wita Stwosza jest dziełem późnego średniowiecza oraz największą gotycką nastawą w Europie.

Ołtarz mariacki to największa gotycka nastawą w Europie.Ołtarz mariacki to największa gotycka nastawą w Europie. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o: