Jak posłowie chcą polepszyć życie niepełnosprawnych? Oto propozycje

Osoby niepełnosprawne, które protestują w Sejmie już trzy tygodnie, doczekały się wysłuchania jednego ze stawianych postulatów. Dzisiaj podczas posiedzenia sejmowego posłowie będą dyskutować o nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. To nie koniec zmian na rzecz osób niepełnosprawnych.

W Sejmie zaplanowano również kolejne czytanie projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Natomiast wczoraj komisja polityki społecznej i rodziny przyjęła stworzony przez PiS projekt ustawy o rozwiązaniach w zakresie korzystania ze sprzętu i świadczeń medycznych przez osoby niepełnosprawne.

Posłanka PiS o protestujących: "Znalazłabym paragraf na tych rodziców"

Zwiększenie renty socjalnej

Jednym z żądań wysuniętych przez rodziców osób niepełnosprawnych było podwyższenie renty socjalnej. Dzisiaj rozpocznie się debata na temat zmiany ustawy o rencie socjalnej, która zakłada zwiększenie tego świadczenia z 865,03 do 1029,80 złotych, czyli do wysokości minimalnej renty otrzymywanej z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Te przepisy miałyby wejść w życie od 1 września br., choć moc obowiązującą zyskałyby już od 1 czerwca br. Z kolei temat aktywizacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy to jeden z punktów programu „Za życiem”, który ma wspierać rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi.

W aptece bez kolejki

Przyjęty przez komisję projekt zgłoszony przez polityków PiS-u ma ułatwić osobom niepełnosprawnym wymianę sprzętu medycznego oraz umożliwić im korzystanie ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności posiadania skierowania. Osoby niepełnosprawne mają być również obsługiwane poza kolejką u lekarza i w aptece. Planowane ulgi miałyby ograniczyć wydatki rodziny z osobą niepełnosprawną o 520 złotych. Protestujący odrzucili jednak tę propozycję. Domagają się oni wypłaty dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 złotych, który byłby przyznawany bez względu na dochody.

Więcej o: