W Danii po 200 latach znów pojawiła się wataha wilków. A ktoś zastrzelił samicę przed kamerą

W maju zeszłego roku media informowały, że do Danii po 200 latach wróciły wilki. Niemal dokładnie rok później kłusownik - na oczach zdumionych przyrodników - zastrzelił jedną z pierwszych wilczyc w kraju.

Na terenie Danii przez ostatnie dwa wieki nie było wilków. Zostały wytrzebione. Sześć lat temu zaobserwowano pojedynczego osobnika, a rok temu naukowcy ogłosili radosną wiadomość: w kraju pojawiła się pierwsza od 200 lat wataha. Badacze zaobserwowali samca i samicę. Liczyli, że wkrótce pojawią się młode, a w dalszej perspektywie - dojdzie do odnowienia populacji. Pomóc w tym miała też migracja zwierząt z Niemiec.

Jednak teraz duńskie wilki znów są być zagrożone. Jak podaje "The Guardian", jedna z pierwszych obserwowanych w Danii wilczyc została zastrzelona - dosłownie - w oku kamery.

Dwóch przyrodników prowadziło obserwacje wilków i nagrywali zwierzęta. Uchwycili moment, w którym ktoś strzelił do zwierzęcia z zaparkowanego samochodu. Na nagraniu widać, że wilk nie stwarzał dla nikogo zagrożenia. - Wilk nie pokazywał oznak agresji, a raczej mieszankę ostrożności i ciekawości - powiedział profesor Guillaume Chapron z Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych.

 

Wilki w Danii zagrożone

Policja podejrzewa o zastrzelenie wilka 66-latka, mieszkańca okolicy. Został on oskarżony o złamanie prawa łowieckiego. Podejrzany nie przyznaje się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Jego samochód i broń myśliwska zostały zabezpieczone jako dowody w sprawie. 

Jak śmierć wilczycy wpłynie na populację tego gatunku? Wiadomo, że zaobserwowana przed rokiem wilczyca, która stworzyła z samcem pierwszą watahę, przebyła aż 500 km z północy Niemiec. "Guardian" cytuje naukowców, wg których śmierć nawet jednego osobnika może mieć fatalne skutki dla odradzania się populacji. 

Wilki w Polsce

W ostatnich latach w Polsce wzrosła populacja wilka - od kilkuset na początku lat dwutysięcznych do prawie 1500 w 2016 roku. Są u nas gatunkiem ściśle chronionym i nie wolno na nie polować. Wilki wracają też w inne części Europy. W styczniu zauważono je w Belgii; to był ostatni kraj naszego kontynentu, w którym od dawna nie obserwowano wilków.