Katastrofa samolotu typu C-130 Hercules w Georgii. "Wykonał ostry skręt w lewo ku ziemi"

Samolot wojskowy z 9 osobami na pokładzie rozbił się w pobliżu miasta Savannah w stanie Georgia. Pięć osób nie żyje, a los czterech jest nieznany - podała ABC News. Maszyna WC-130 używana do rozpoznania meteorologicznego należała do Gwardii Narodowej Portoryko.

Początkowo mówiło się o pięciu osobach na pokładzie, co odpowiada standardowej obsadzie dla WC-130.

Wiadomo, że katastrofa nastąpiła tuż po starcie. Według sztabu zarządzania kryzysowego samolot rozbił się na skrzyżowaniu autostrad na północny wschód od lotniska Savannah. - To prawdziwy cud, że o tej porze na skrzyżowaniu nie było samochodów - powiedziała przedstawicielka biura szeryfa w hrabstwie Effingham podczas konferencji prasowej.

Jeden ze świadków relacjonował CNN, że najpierw usłyszał dziwny i głośny hałas. - Spojrzałem w prawo i zobaczyłem samolot na bardzo małej wysokości. Wykonał ostry zwrot w lewo ku ziemi - powiedział mężczyzna.

Kilka chwil później samolot rozbił się.

- Ziemia zatrzęsła się, jakby wybuchła bomba, a wszyscy ludzie w budynku wpadli w panikę. To było okropne  - opisywała osoba, która pracuje w pobliżu miejsca katastrofy.

Kobieta, która znajdowała się w miejscu pracy, około 6,5 kilometra na południe od upadku samolotu powiedziała, że budynek zadrżał i zamigotały światła. - Najpierw usłyszeliśmy huk uderzenia, a potem głośniejszy wybuch - opisała w rozmowie z CNN.

Zeszłego lata Korpus Piechoty Morskiej USA uziemił swoją flotę samolotów KC-130T - które, podobnie jak WC-130, są odmianą C-130 Herkules. Decyzję podjęto po katastrofie w Mississippi, w której zginęło 15 komandosów i jeden marynarz.

Dzwonisz na 112 i co dalej? Te rzeczy musisz powiedzieć, żeby szybko i sprawnie wezwać pomoc

Więcej o: