"Kosmos tak nie wygląda". Pani od plastyki skarciła 8-latka. Naukowcy pospieszyli z pomocą

8-letni Maksim był niepocieszony, gdy nauczycielka kazała mu poprawić rysunek, jaki przygotował na Dzień Kosmonautyki. Wtedy mama chłopca postanowiła poszukać pomocy ekspertów.

Na Dzień Kosmonautyki, który przypada 12 kwietnia, dzieci w rosyjskiej szkole miały narysować Kosmos. Jak donosi państwowa telewizja Russia Today, skończyło się "interwencją" Federalnej Agencji Kosmicznej Roskosmos.

Wszystko zaczęło się od tego, że pani od plastyki skrytykowała pracę 8-letniego Maksima, który narysował statek kosmiczny Sojuz, który mija słońce, otoczony rojem różnokolorowych gwiazd. Nauczycielka kazała dziecku poprawić rysunek, bo "kosmos tak nie wygląda". Mama zrozpaczonego Maksima postanowiła zasięgnąć informacji ekspertów. 

Kolory gwiazd

"Szczegółowa odpowiedź zajęłaby wiele stron. Jedno możemy napisać na pewno: nauczycielka jest w błędzie" - taką odpowiedź otrzymała od Roskosmosu na rosyjskim portalu społecznościowym vk.com. Gwiazdy - tłumaczył Roskosmos - promieniują światłem w wielu kolorach. Ludzkie oko może rozróżnić np. czerwony, zielony i niebieski, połączony z białym. 

Specjaliści Roscosmos byli pozytywnie zaskoczeni, że chłopiec prawidłowo odwzorował położenie modułów statku Sojuz i rozmieszczenie zbiorników paliwa.

Po majówce Maksim z rodzicami chcą przedstawić w szkole odpowiedź, jaką otrzymali od Roskosmosu - donosi RT.

Na pytanie o kolory gwiazd odpowiadał swego czasu ekspert z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (istnieje specjalna strona, gdzie można zadać fizykom pytanie). Jak tłumaczył, np. ciało o temperaturze naszego Słońca wysyła światło w kilku kolorach, chociaż nasze oko widzi je jako białe. 

Superksiężyc, zaćmienia i niezwykłe zbliżenia planet. Te zjawiska czekają nas w 2018 roku

Więcej o: