29 kwietnia. 85 lat temu zakończyła się słynna sprawa Rity Gorgonowej [KALENDARIUM]

Wyrok skazujący Ritę Gorgonową i otwarcie lotniska na Okęciu. Jakie są szczegóły wydarzeń, których rocznicę obchodzimy 29 kwietnia?

29 kwietnia 1933 r. – koniec sprawy Gorgonowej

29 kwietnia 1933 roku w Sądzie Okręgowym w Krakowie zapadł wyrok skazujący Ritę Gorgonową – guwernantkę pracującą u znanego lwowskiego architekt, Stanisłąwa Zaremby. Gorgonowa została oskarżona o zamordowanie jego nastoletniej córki Lusi. Proces przeszedł do historii jako najsłynniejszy proces sądowy II RP. Oskarżona została skazana na 8 lat więzienia. Sędzia skazujący uznał, że Gorgonowa popełniła zbrodnię w afekcie. W więzieniu spędziła 6 lat, wypuszczono ją na mocy amnestii na początku II wojny światowej. Nie wiadomo, czy przeżyła wojnę. Według ustaleń dziennikarza śledczego została zamordowana na Śląsku w 1946 roku. W 2018 roku nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się książka opisująca proces pt. „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” autorstwa Cezarego Łazarewicza.

Przeczytaj także:

29 kwietnia 1933 roku skazano Ritę Gorgonową na 8 lat więzienia29 kwietnia 1933 roku skazano Ritę Gorgonową na 8 lat więzienia Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

29 kwietnia 1945 roku - wyzwolenie Dachau

Jak przypomina Muzeum Auschwitz, 29 kwietnia to też rocznica związana z II wojną światową. "29 kwietnia 1945 żołnierze US Army wyzwolili Dachau - pierwszy obóz koncentracyjny utworzony w nazistowskich Niemczech, który stał się wzorcem dla całego systemu obozowego".

W latach 1933-1945 W Dachau więziono ponad 205 tys. ludzi. Około 41,5 tys. zginęło.

29 kwietnia 1934 r. – otwarcie nowego warszawskiego lotniska

Tego dnia w 1934 roku otwarto nowy port lotniczy Warszawa Okręcie, które przejął cały ruch pasażerski z lotniska na Polu Mokotowskim. W uroczystości otwarcia lotniska brał udział prezydent Ignacy Mościcki. Zakładano, że nowe lotnisko cywilno-wojskowe będzie funkcjonować tylko przez pewien czas. Przeznaczono na nie 285 hektarów gruntów. Wkrótce po otwarciu lotniska wokół niego zaczęły rozwijać się kooperujące z portem przedsiębiorstwa. W czasie okupacji niemieckiej, naziści wykorzystywali lotnisko na Okęciu w celach transportowych. Kiedy wycofywali się z Warszawy, zniszczyli je w sposób, który uniemożliwiał jego funkcjonowanie. Po wojnie lotnisko odbudowano, ruch pasażerski wznowiono już w 1945 roku.

Zobacz także:

W latach 30. XX wieku wybudowano lotnisko na Okęciu.W latach 30. XX wieku wybudowano lotnisko na Okęciu. Fot. Kamil Gozdan / Agencja Wyborcza.pl

Na koniec ważna informacja na dziś: w niedzielę 29 kwietnia przypada pierwsza w tym miesiącu niedziela handlowa.

Sprawdź też: W maju aż 5 dni wolnych od handlu. Które niedziele będą handlowe?

Więcej o: