27 kwietnia. Obchodzimy 4. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II [KALENDARIUM]

27 kwietnia przeszedł do historii jako dzień kanonizacji Jana Pawła II oraz Jana XXIII. Jakie inne okazje wypadają tego dnia?

27 kwietnia – Światowy Dzień Grafika, Dzień Florysty i Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii

W dniu dzisiejszym swoje święto obchodzą aż trzy grupy zawodowe: graficy, floryści oraz lekarze weterynarii. Dzień Grafika obchodzony jest od roku 1995, został ustanowiony w rocznicę powstania Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów. Floryści swoje święto obchodzą od lat 18, podobnie jak weterynarze, których święto ustanowiono z inicjatywy Światowego Związku Weterynaryjnego.

27 kwietnia to m.in. święto florystów.27 kwietnia to m.in. święto florystów. Fot. Artur Kubasik / Agencja Wyborcza.pl

27 kwietnia 2014 – kanonizacja Jana Pawła II

Dokładnie 4 lata temu miała miejsce kanonizacja dwóch papieży – papieża Polaka, Jana Pawła II oraz papieża pochodzącego z Włoch – Jana XXIII. W uroczystej mszy kanonizacyjnej wzięło udział ponad 800 tysięcy pielgrzymów, 1000 biskupów, 150 kardynałów oraz 6 tysięcy księży. Był to historyczny moment także dlatego, że po raz pierwszy za świętych zostało uznanych dwóch papieży. Co więcej, mszę kanonizacyjną po raz pierwszy odprawili dwaj papieże – Franciszek oraz emerytowany Benedykt XVI.

Zobacz także: 10 cytatów Jana Pawła II, które będziemy pamiętać >>>

27 kwietnia wspominamy papieża Jana Pawla II.27 kwietnia wspominamy papieża Jana Pawla II. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Droga Jana Pawła III do świętości była najkrótszą w nowożytnej historii Kościoła. Kanonizowano go zaledwie w 9 lat po śmierci i 3 lata po beatyfikacji. Jana XXIII kanonizowano 50 lat po śmierci i 13 od czasu beatyfikacji. Zarówno Jan Paweł II jak i Jan XXIII są uznawani za wielkich papieży XX wieku, a ich pontyfikaty określane są mianem przełomowych. Papież pochodzący z Włoch otworzył Kościół na dialog z przedstawicielami innych religii (m.in. z Żydami, prawosławnymi, protestantami, ale także osobami niewierzącymi), zwołując w tym celu Sobór Watykański II. Nazywany był „Janem uśmiechniętym” oraz „dobrym papieżem Janem”. Jan Paweł II realizował postanowienia Soboru i rozpoczął publiczny dialog z muzułmanami; wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie. Nazywany był „papieżem pielgrzymem”, a przez Franciszka „papieżem rodziny”. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku.

Przeczytaj: "O 21.37 Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca". 13 lat temu zmarł papież Jan Paweł II >>>

Więcej o: